Myslíte si, že také už dnes neexistujú? Skúste byť troška viac optimistický a naozaj tomu uveriť. Najzdravšie mestá totiž ešte stále existujú. The Guardian a The Economist zverejnili rebríček tých “naj”. Počas skúmania brali do úvahy kombináciu rôznych faktorov – od ľahko dostupnej zdravotnej starostlivosti, cez vynikajúcu hromadnú dopravu až po prístup mesta k využívaniu zelene.

Singapúr

Prvenstvo medzi zdravými mestami mu patrí aj vďaka najúčinnejšiemu systému zdravotnej starostlivosti. Singapúr je tiež najčistejším svetovým mestom. Zákony Vás potrestajú aj za odhadzovanie odpadkov, či pľuvanie na zem. Funguje tu aj komplexná hromadná doprava. Singapúrčania sa pýšia vysokou dĺžkou života. „Kladie sa veľký dôraz na rovnováhu práce a života. Rovnako sú pre nich dôležité športové podujatia, množstvo maratónov a cyklistických podujatí,“ dodáva Carole Ann Coventry, riaditeľka realitnej kancelárie SeAH.

Tokio

V roku 2012 dostalo od Guardianu ocenenie ako druhé najzdravšie mesto na svete. Hlavné mesto Japonska má jeden z najúčinnejších dopravných systémov. Nerobí si starosti ani s katastrofami ako tsunami alebo Fukušima. Vláda tvrdí, že všetko prekonali a sú naozaj v bezpečí. Tokio je zaslúžene zdravým mestom vďaka investíciám do oblasti verejného zdravia, silným rodinným a spoločenským väzbám, japonským tradíciám hygieny, ale aj zdravej strave pozostávajúcej z ryže, rýb a zeleniny. Tokio je známe aj čerešňovými kvetmi. I tie sú totiž veľmi zdravé.

Perth

Economist Inteligence Unit zaradil Perth k najzdravším mestám pre ženy. Patrí aj k TOP desiatke a to vďaka piatim základným bodom, ktoré spĺňa na dokonalej úrovni: stabilita, zdravotná starostlivosť, vzdelanie, infraštruktúra, životné prostredie. Teplé podnebie a Indický oceán umožňujú obyvateľom výber rôznych outdoorových a športových aktivít. Vláda sa tiež výrazne podieľa na budovaní parkov a zelene, ktorých nikdy nie je dosť.

Kodaň

Aj európske mestá nám majú čo ponúknuť. Prívlastok „zdravé“ získala Kodaň aj vďaka svojej cyklistickej kultúre a veľkému poklesu emisií. Po celom meste sú 400 kilometrové cyklistické pruhy. Až 50% Dánov chodieva do práce a do školy na bicykli. Mnohé cesty tu tvoria mosty, ktoré spájajú rôzne štvrte. Svoj význam majú aj prístavy a ulice. Mesto je obľúbené i pre svoju multikultúrnosť a živé ulice. 

Monaco

Päticu zdravých miest uzatvára malé kniežatstvo na Francúzskej riviére. Najhustejšie obývaná krajina s najvyššou priemernou dĺžkou života (skoro 90 rokov) a najvyššou koncentráciou miliardárov. Veľké bohatstvo tohto mesta tak umožňuje všetkým obyvateľom špičkovú zdravotnú starostlivosť. Princ Albert II. začal tiež niekoľko zelených iniciatív smerujúcich k zníženiu emisií oxidu uhličitého. Rokuje aj o používaní elektrických inteligentných automobilov.

Štýlové zdravé mestá sú v súčasnosti vítanou alternatívou a oázou, do ktorej sa určite každý sem-tam rád ukryje. Veríme, že takýchto miest bude čoraz viac.

Autorka: Stanislava Andraščíková

Zdroj a foto: bbc.com