Hollywood – neuveriteľné mesto plné filmu. Jeho dominantou sú však aj filmové paláce. Takto by sa totiž dali nazvať tie najkrajšie kiná. Presvedčte sa sami.

The Paramount Theatre, Oakland

Kiná. To nie sú len lepkavé stoličky, popcorn a coca – cola. Svojimi fotografiami to dokázal aj Francúz Franck Bohbot. Vďaka nemu si budete želať žiť v roku 1940. The Paramount Theatre je jedno z kín, ktoré dýchajú zlatým vekom Hollywoodu. „Najkrajšie emócie som zažil práve v kine, preto som ich chcel fotiť. Predstavujú americký sen, pretože väčšina hollywoodskych štúdií vznikla vďaka prisťahovalcom z východnej Európy. Neboli to “fajnovky“, ale skutočne vyrobení muži,“ hovorí Bohbot.

Grand Lake Theater, Oakland

Väčšina kín, ktoré Bohbot navštívil, boli postavené v prvej polovici 20. storočia s ozdobným art deco dizajnom. V súčasnosti tvorí k tomuto štýlu ostrý kontrast pokrok technológií, ktorý umožnil využitie pohodlných sedadiel. „Aj napriek moderným technológiám dokáže mať človek radosť z filmu, už len vďaka maličkostiam na fasáde, záclonám či vstupnej hale,“ dodáva Bohbot.

2

Orinda Theater, Orinda

Majestátnosť. Toto slovo asi najviac vystihuje divadlo Orinda. Bohbot túžil sprostredkovať jeho vznešenosť v kombinácii s hrou tieňov a s detailmi, ako sú koberce, lampy a ozdoby. Dokonalé.

3

The Chinese Theatre, Hollywood

Známe tiež ako čínske divadlo Grauman, ktoré otvorili v roku 1927. Historická sála bola rekonštruovaná v roku 2013 a následne bola premenená na obrazovky IMAX. „Toto kino je ikonou americkej popkultúry. Samozrejme, hostila aj 3 Oscary,“ dodáva Bohbot. Pri pohľade na toto divadlo musíme pripustiť, že je pre tieto typy ceremónií doslova stvorené.

4

The Crest, Westwood, Los Angeles

Steny divadla Crest sú úžasné vďaka zdobeným freskám zachytávajúcim žiariace svetlá a panorámu Hollywoodu. Bolo otvorené v roku 1940, od roku 2009 je kultúrnou historickou pamiatkou.

6

New People Cinema, San Francisco

Medzi nezabudnuteľné kiná zaradil Bohbot aj jedno súčasné. „Toto kino sa dokáže vyrovnať starým zlatým filmovým palácom. Urobilo na mňa dojem so svojou hrou svetiel a jednoduchosťou,“ dodáva Bohbot.  

7

Autorka: Stanislava Andraščíková

Zdroj a foto: edition.cnn.com