V súčasnej dobe vybrať kvalitný matrac je nadľudský výkon. Veľa ľudí sa domnieva, že vybrať matrac nemôže byť nič ťažké a zložité, no opak je pravdou. Matrac s nesprávnou tuhosťou a so zlými vlastnosťami môže spôsobiť pálčivé bolesti chrbta a ďalšie zdravotné ťažkosti. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme tri druhy matracov, ktoré sa výrazne líšia nielen svojimi cenami, ale aj vlastnosťami. A sami sa presvedčíte, že nie všetky matrace sú určené na každodenné využitie.

Matrac z PUR peny – lacné, ale krátkodobé riešenie

Prvým variantom sú matrace z PUR peny, na výrobu ktorých sa používa antialergická polyuretánová pena. Prinášajú dobré ortopedické vlastnosti za výhodnú cenu. Nižšia hmotnosť umožňuje ľahkú manipuláciu. A neodporúča sa ich použitie do vlhšieho prostredia, pretože majú nižšiu vzdušnosť. Nevýhodou však je, že sa matrace pomerne rýchlo opotrebovávajú. Nie sú teda vhodné na každodenné spanie, ale iba k príležitostnému prespaniu. Hoci býva na tieto matrace zľava, mali by ste zvážiť všetky pre a proti.

Matrac z HR peny – najbežnejší variant

Veľkej popularite sa teší matrac zo studenej peny HR. Materiál plne rešpektuje moderné trendy v oblasti zdravého spánku, pričom sa vyznačuje vysokou kvalitou a absenciou škodlivých látok. Studená pena má otvorenú štruktúru materiálu, vyniká vysokou elasticitou a priedušnosťou. Nespornou výhodou je, že sa perfektne prispôsobí ľudskému telu. A keď je na tieto matrace akcia, nielenže ušetríte, ale zároveň sa vám pod ruky dostane matrac s dlhou životnosťou a vysokou pevnosťou.

Matrac z viskoelastickej peny – niečo pre náročných

A poslednou možnosťou je matrac z lenivej pamäťovej peny, respektíve z viskoelastickej peny. Perfektne sa vytvaruje podľa tela a prispôsobí sa akejkoľvek pozícii tela. Keďže nespôsobuje preležaniny, používajú sa tieto matrace tiež v zdravotníckych zariadeniach s dlhodobo ležiacimi pacientmi. Materiál sa pýši dokonalou priedušnosťou, dlhou životnosťou a sľubuje maximálny komfort. A keď je akcia matrace, potom sa dá zohnať tento druh za prijateľnú cenu.

 

FOTO: © Ana Blazic Pavlovic / Dollar Photo Club