Len na Islande je možné vidieť pokope toľko neuveriteľných krás. Na to, aby ste prešli všetkými myseľ ohromujúcimi miestami, potrebujete asi viac ako len pár dní či týždňov dovolenky. Je cestovateľským snom nejedného z nás. Nachádza sa tu množstvo aktívnych sopiek, ľadovce, udivujúce zamrznuté pohoria a hlboké fjordy. Je to jednoducho Mekka pre fotografov z celého sveta, ktorí môžu zachytiť dokonca aj púšte sopečného popola s ľadovcovými územiami v relatívnej blízkosti a to všetko v nedotknutej kráse. Ostré kontrasty tu vytvárajú harmóniu nepoškodeného mystického miesta. Vďaka severnej polohe si nesmiete nechať ujsť úžasnú polárnu žiaru. Do tejto krajiny ohňa a ľadu sa jednoducho zamilujete. Je to doslova magický ostrov. 

Okrem prírodných zaujímavostí prekvapí toto miesto s 325 tisíc obyvateľmi aj inými rozdielmi oproti ostatným častiam sveta. Nenájdete tu ani jednu asfaltovú cestu. Nemajú tu tiež ani klasické mená a priezviská. Najdôležitejšie je krstné meno. Priezviská detí sa tu vytvárajú na základe krstných mien otcov a rovnaké priezviská, dediace sa z rodu na rod, majú len predkovia kedysi bohatého rodu, aby ich táto zvláštnosť odlíšila od obyčajných ľudí. Taktiež to možno vyzerá na prvý pohľad ako vtip, keď neuvidíte na prechádzke krajinou takmer žiadne stromy. Niet sa ale čoho obávať, modro-fialové kvety lupiny nutkajskej, rastliny dovezenej z Aljašky, skrášľujú mnohé pusté oblasti a zároveň obohacujú pôdu o dôležitý dusík.

Čo ste možno nevedeli

Ostrov Island nie je celkom “islandský”. Približne 70 % sú pôvodní Islanďania, ale zvyšok ľudí je mixom celého sveta. Dôvodom bola ich emigrácia do Kanady a USA v roku 1875 po ničivom výbuchu sopky Askje. Zvyšné obyvateľstvo tvoria pôvodní Poliaci, Filipínci, Taliani, Chorváti, Portugalci, Španieli, Kolumbijci, Rumuni, Rusi, Srbi, Číňania a Vietnamci.

Prečo je tu viac ako 200 sopiek? Táto krajina je presne stredom americkej a európskej litosferickej dosky.

Na Islande bol v roku 930 vytvorený prvý parlament na svete.

Islanďania nepoužívajú vykanie, na naše pomery sú teda istým spôsobom „neslušní“. Od nadriadeného až po prezidenta krajiny si tykajú.

Zdroj: icelandunlimited.is, travel.nationalgeographic.com

Foto: charterforcompassion.org, icelandunlimited.is, blacktomato.com, backroads.com, inveralmondchs.org