Máte strach zo zápchy, ruchu a nebezpečenstiev veľkomesta? Prekáža Vám električka prechádzajúca popod okná či hluk z neďalekej železničnej stanice? Alebo sú to šoféri, ktorých jazda Vám často pripadá ako z nejakého akčného filmu? V tom prípade by ste sa mali pozrieť, ako žijú ľudia v starej vietnamskej štvrti Hanoi.

The Old Quarter – oblasť s úzkymi uličkami a stovkami domčekov s pôvabnou koloniálnou architektúrou natlačenými tesne na seba. Je to najstaršia časť vietnamského hlavného mesta, kedysi významné hospodárske centrum. V úzkom štýle sa tu tiahnu staré obchodné ulice so zachovanými obchodíkmi, aby sa vyhli vysokým daniam. Pre zavedenie výškového obmedzenia nie sú budovy vyššie ako dve poschodia, mesto sa teda začalo rozrastať do šírky. Všetky domy sú rozšírené až na úplnú hranicu ulíc, nebezpečne blízko ku železničnej trati. Tá vedie k Long Bein Bridge.

Dráha lokomotív je tak blízko stien obydlí, že sa ich vozne takmer dotýkajú. V bezprostrednej blízkosti sa hrajú deti a miestni si tu bez obáv rozkladajú stoličky na sedenie, keď stretnú niekoho známeho, aby sa porozprávali. Vedia však presne, kedy vlak prechádza cez daný cestný úsek. Majú tak dostatok času na upratanie svojich vecí. Na všetko toto sú zvyknutí už od narodenia. Starí ľudia dokonca sedia na trati celý deň.

Podobne je trať súčasťou života predajcov. Spred svojich stánkov odkladajú koše a škatule, keď sa po trati ženie vlak z The Maeklong Railway Market v Thajsku. Thajský trh sa nachádza priamo uprostred dráhy. Keď je vlak preč, zatlačia svoje stánky späť a všetko sa vráti do normálu, akoby sa nič nestalo.

Napriek spôsobom zvláštneho a nebezpečného spôsobu života je úžasné, že sú miestni obyvatelia veľmi príjemní, milí a šťastní, nehovoriac o tom, že žijú v neuveriteľnom pokoji. Návštevníkov s otvorenou náručou a dobrosrdečným úsmevom pozývajú do svojich domov a delia sa s nimi o vzácne miestne špeciality. Čo na to hovoríte? Nuž, zvyk je asi naozaj železná košeľa. 

Zdroj: odditycentral.com, amusingplanet.com

Foto: amusingplanet.com