Futbalovým sviatkom žijeme všetci. Aj napriek tomu, že sa Slovensko na Majstrovstvá sveta nedostalo, každý z nás si rád pozrie aspoň jeden zápas a zamyslí sa nad tým, prečo práve Brazília. Vyberte sa s nami za zaujímavosťami sveta Brazílskeho futbalu. Majstrovstvá sú predsa len raz za 4 roky. A neuveríte, ale sú plné symboliky.

Oficiálne plagáty hostiteľských miest

Sú farebné, hravé, živé. Kopírujú myslenie každého mesta Brazílie. Dýchajú jeho štýlom a sú exotické. Ak sa do Brazílie chystáte, a neviete, ktoré z miest je pre  Vás najvhodnejšie, čítajte ďalej.

1

Tatu – Bola

Nie, nejde o žiadnu slovnú hračku. Tatu – Bola je totiž maskot tohtoročných MS vo futbale. Prezentuje ho pásavec (amadillo), ktorý sa dá ľahko stočiť do kĺbka, čím sa stáva loptou.

2

Brazuca

Futbalisti hrajú Brazucou. Čo to je? Lopta. Tento nadpis nájdete na každej jednej z nich po celej Brazílii. Áno, oficiálny názov teda nesie aj takáto maličkosť. Brazuca je však vo všeobecnosti slang, ktorý používa bežný Brazílčan na akékoľvek veci v jeho živote. Brazucou sa nazýva aj brazílska portugalčina. Pamätajte si však, že v čase MS je Brazuca výhradne lopta.

3

Hostiteľské mestá

Jeden z najlepších štadiónov sa nachádza v Manaus. Nazýva sa tiež Aréna Amazónie, keďže je inšpirovaná dažďovým pralesom. Fortaleza je mesto pre tých, ktorí popri futbale túžia po prechádzkach na nádherných plážach. Ak sa na MS chcete cítiť bezpečne, dopraje Vám ho hostiteľské mesto Natal. Reclife je mesto tanca, hudby a karnevalu, a vlastne teraz už aj futbalu. Medzi ďalšie futbalové strediská patrí aj Salvador. Jeho Fonte Nova štadión sa nachádza v blízkosti centra mesta, ktoré dýcha bohatou históriou. Modernistickú architektúru si zase vychutnáte v hlavnom meste Brasília. Cuiába tvorí geografický stred Južnej Ameriky, neďaleko nej je aj najväčšia mokraď Pantanal. Významné je aj hostiteľské mesto Belo Horizonte, ktoré tiež stojí za návštevu. Brazílsky futbal bez Sao Paola? To by si len málokto vedel predstaviť. Vyžijete sa tu kultúrne aj gastronomicky. Finálový zápas sa bude odohrávať v Riu de Janeiru, domove samby a bossa novy. Najväčšou zeleňou prekvitá Curitiba. Porto Alegre je preslávené subtropickým podnebím a nápojom chimarrao.  

4

Aréna Amazonia

Brazílčania budú na túto arénu hrdí do konca všetkých vekov. V čom je unikátna? Pripomína tradičný domorodý kôš. Rastliny, ktoré ju tvoria kontrolujú teplotu na štadióne a jeho strešné vtoky dážď. Dokonalé!

5

Objím Brazíliu!

Sledovať Brazíliu a nepoznať ju? Brazílčania túžia, aby sme sa počas tohto sviatku stali Brazílčanmi vnútorne, naučili sa ich jazyk, ich dušu a užívali si tak nekonečnú párty.

Text: Stanislava Andraščíková

Zdroj:slideshare.net 

Foto: phys.org, quality.fifa.com, hqwalle.info.com, sundayoliseh.tv