Aké farby na stenu sa hodia do detskej izby a ako ich skombinovať s nábytkom?
Aké farby na stenu sa hodia do detskej izby a ako ich skombinovať s nábytkom?

Vytvorenie útulnej a stimulujúcej detskej izby je dôležitým krokom pri zariaďovaní domova. Výber správnych farieb na stenu a ich kombinácia s nábytkom majú výrazný vplyv na celkový vzhľad a atmosféru miestnosti. Pri rozhodovaní o farbách je potrebné brať do úvahy vek, osobnosť a záujmy dieťaťa.

Pastelové farby na stenu

Pastelové odtiene sú ideálne pre detské izby, pretože sú jemné a upokojujúce. Svetloružová, svetlomodrá, mentolová zelená a levanduľová patria medzi obľúbené farby na stenu, ktoré vyčarujú príjemnú atmosféru. Tieto farby sa dobre kombinujú s bielym alebo svetlým dreveným nábytkom, čo dodáva miestnosti svieži a čistý vzhľad.

Živé a jasné farby na stenu

Ak chcete miestnosť urobiť energickou a stimulujúcou, zvážte použitie živých farieb ako žltá, oranžová, červená alebo tyrkysová. Tieto farby sú ideálne pre aktívne deti, ktoré sú plné energie. Je však dôležité použiť svetlé farby s mierou, aby nepôsobili príliš rušivo. Napríklad môžete použiť jasne žltú ako farbu hlavného akcentu na jednu stenu či na drobné detaily – police a rámy obrazov. Zvyšok miestnosti dolaďte v neutrálnych tónoch ako je biela farba na stenu alebo šedá, čím sa vytvorí vyvážený vzhľad.

Neutrálne farby na stenu s farebnými doplnkami

Pre rodičov, ktorí preferujú minimalistický štýl, sú neutrálne farby ako biela, béžová, sivá a krémová skvelou voľbou. Tieto farby poskytujú čistý a moderný základ, ktorý sa ľahko prispôsobí podľa meniaceho sa vkusu dieťaťa. Farebné doplnky – závesy, vankúše, koberce a hračky pridajú potrebný kontrast a oživenie.

Tematická a kreatívna detská izba

Pri výbere farieb na stenu môžete zohľadniť aj záujmy a obľúbené rozprávky alebo knihy vášho dieťaťa. Tematické izby sú veľmi kreatívne a zábavné. Ak vaše dieťa miluje more a pirátov, modré a biele pruhy na stenách vytvoria dojem morského prostredia. K morskému dizajnu sa hodí nábytok v námorníckom štýle a dekorácie ako lodné kormidlo či modely lodí. Pre malých dobrodruhov sú ideálne zelené a hnedé odtiene, ktoré pripomínajú lesné prostredie. Tieto farby môžete doplniť o nábytok z tmavého dreva a tematické detaily ako sú zvieracie motívy. V prípade, že nedokážete nájsť správny odtieň farby, kontaktujte predajne farby laky a nechajte si farbu namiešať.

Hravé kombinácia viacerých farieb

Nebojte sa experimentovať s kombináciou viacerých farieb. Prúžky, geometrické tvary alebo steny s rôznymi odtieňmi dodajú detskej izbe dynamiku a hravosť. Pri kombinovaní farieb je dôležité dbať na to, aby spolu farebne ladili a nepôsobili príliš chaoticky. Naše tipy sú kombinácia svetloružovej a svetlomodrej, ktorá  je osviežujúca a jemná. Mix žltej a zelenej pôsobí energicky a veselo.

Tip na záver:  Tapety a nálepky sú skvelým spôsobom, ako pridať do detskej izby farbu a vzory bez potreby maľovania celých stien. Tapety s obľúbenými rozprávkovými postavami, zvieratkami alebo prírodnými motívmi vytvoria veselú a hravú atmosféru. Nálepky na stenu sú skvelé pre deti, ktoré majú rady zmenu. Dajú sa jednoducho odstrániť a nahradiť inými motívmi.

Autor: Gabriela Kudláčová