Ako viesť mládež k športu? Vezmite im mobil a skúste to takto!

Radi by ste svoje deti vychovali na čerstvom vzduchu s loptou či hokejkou v ruke? Určite si aj vy spomínate na časi, keď ste celé dni športovali. Či už s kamarátmi, deťmi zo sídliska alebo poskladaným tímom. Dnes však ihriská zívajú prázdnotou a len občas sa cez nich prekotúľa lopta. Ako vieš vaše dieťa k športu, konkrétne k futbalu? O tom si viac povieme v článku.

Kopať, kopať a kopať

Pri začiatkoch vo futbale nie je dôležitý povrch, výbava, veľkosť lopty či hracej plochy, koľko hráčov bude okolo ani nič podobné. Jediné na čom záleží je práca s loptou. Už aj trojročné dieťa dokáže kopnúť do lopty, ak mu na to dáte priestor. Preto by vo vašom dome nemali chýbať minimálne dve futbalové lopty. Jedná sa vždy zázrakom stratí, a druhá poslúži ako záloha pred plačom.

Nezakazujte loptu ale mobil

V dnešnej dobe je problém mladých dostať von ako dnu do domu. Aj keď je online svet lákavý, jednoduché činnosti ako hádzať si na basketbalový kôš či kopať loptu o múr steny pôsobia ako dobrá psychohygiena. Ani najslávnejší futbalisti sa nenarodili s loptou v ruke. Do všetkého museli dorásť a tráviť hodiny na ihriskách. Až neskôr prišli prvé tímy, futbalové dresy, liga, ocenenia a fanúšikovia. Základom však boli hodiny strávené s loptou na kopačke.

Pokročilejšia fáza

Obyčajné kopanie do brány je pevný základ, na ktorom je potrebné stavať. Skúšať si rôzne techniky kopania, kľučky, slalom pomedzi kužele, behanie po celej dĺžke ihriska pre lepšiu kondíciu a mnoho ďalšieho. Môžete sa inšpirovať tréningami, ktoré mávajú svetové tímy. Možno zistíte, že vaše dieťa radšej strieľa, chytá loptu (tu treba vyzdvihnúť brankárske rukavice), hádže na kôš alebo má potenciál byť jednotka v inom športe. Všetko si treba vyskúšať.

Za zmienku stoja rôzne krúžky, ktoré základná a stredná škola ponúka. Či už je to florbal, futbal, basketbal, hádzaná či pingpong. Ide o skvelú a lacnú príležitosť, ako si vyskúšať všetky druhy populárnych športov. Netreba zabúdať ani na bicykel, z ktorého časom odstránite pomocné kolieska. Základ kvalitného detstva sú spomienky na príjemné chvíle, ktoré boli strávené na čerstvom vzduchu, bez očiach prilepených na displeji.