Domáci biliard: výber, ako sa naučiť hrať a výhody biliardového stola
Domáci biliard: výber, ako sa naučiť hrať a výhody biliardového stola

Fascinuje vás biliard? Hodiny zábavy s priateľmi či rodinou si teraz môžete užívať v pohodlí domova, stačí si zaobstarať biliardový stôl a môžete si dopriať toľko biliardových turnajov, koľko sa vám ráči. Aby ste si vybrali čo najlepšie a užili si hru na maximum, pripravili sme pre vás zopár praktických rád a tipov, ktoré vám pomôžu s výberom alebo učením.

Ako si vybrať najlepší biliardový stôl?

Kľúčom k optimálnemu hernému zážitku u vás doma je výber toho správneho biliardového stola. Ten by mal byť rozmermi vhodný do priestoru, kam sa ho chystáte umiestniť. Vyberať si môžete kompaktné stoly vhodné do menších miestností, alebo potom profesionálne stoly. Najčastejšie sa môžete stretnúť s biliardovými stolmi veľkosti 7, 8  alebo 9 stôp. Vyberte si taký, okolo ktorého budete mať dostatok miesta na plnohodnotnú hru.

Ďalej sa zamerajte na prevedenie, materiál a pevnosť konštrukcie stola. Tieto faktory výrazne ovplyvnia životnosť a herné vlastnosti biliardu. Do domácich podmienok nemusíte investovať do profesionálnej výbavy a hracej plochy z bridlice, rámy a nohy by však mali byť pevné, stabilné. Hracia plocha, teda plátno, by malo byť vyrobené z kvalitného materiálu, aby sa gule po ňom hladko pohybovali. Farbu plátna prispôsobte vášmu interiéru a preferenciám.

K biliardovému stolu si nezabudnite zaobstarať príslušenstvo ako tága, gule, trojuholník, krieda alebo aj stojany na tága a ďalšie potrebné vybavenie na skvalitnenie hry. Pred nákupom sa uistite, čo všetko je súčasťou balenia a chýbajúce pomôcky dokúpte, aby ste hneď po doručení mohli hrať.

Kde vybrať cenovo dostupný biliardový stôl vhodný do domácnosti? Navštívte stránku https://hop-sport.sk/biliardove-stoly a vyberte si požadovaný dizajn, veľkosť a prevedenie biliardového stola.

Ako sa naučiť hrať biliard v domácich podmienkach?

Nováčikovia, ktorých hra zatiaľ len láka, sa nemusia obávať, ak sa chcú rýchlo dostať do hry. Než sa pustíte do hry, zoznámte sa so základnými pravidlami, naučte sa správne držať tágo a zamerať údery. Aby boli presné a efektívne, budete musieť zapracovať na technike a postoji. Stojte stabilne, tágo uchopte pevne, no dostatočne uvoľnene na hru a pustite sa do tréningu základných úderov od rovných až po postranné.

Tréning robí majstra, takže ak chcete svoje biliardové schopnosti čo najrýchlejšie zlepšiť, mali by ste pravidelne trénovať. Zamerajte sa na všetky dôležité aspekty hry, najmä presnosť úderov, taktiku, stratégiu. Hrať môžete proti priateľom a rodine, alebo aj sami proti sebe, ak náhodou nie je po ruke nik ochotný.

Najlepšie sa učí od profesionálov, takže ak sa chcete inšpirovať, ako to robia najlepší, sledujte hry profesionálnych hráčov. Zaujímajte sa o turnaje, pozrite si výukové videá online alebo sa môžete prihlásiť na individuálne lekcie u skúseného trénera.

Aké sú výhody biliardu v domácnosti?

Biliardový stôl môže do vašej domácnosti priniesť svieži vietor. Po dlhých, náročných dňoch v práci či škole pri ňom skvelo vypnete a zabavíte sa v spoločnosti rodiny a priateľov. Biliardový stôl oživí každé spoločenské stretnutie a párty a postará sa o nezabudnuteľnú atmosféru. Aj vďaka hre si môžete posilniť rodinné a priateľské vzťahy, rozvíjať zdravú súťaživosť a užiť si nekonečné chvíle zábavy.

Biliard vám však okrem spoločenských zručností rozvíja aj koordináciu, presnosť, trpezlivosť a strategické myslenie. Sú to zručnosti potrebné nielen pre hru, ale vyťažíte z nich aj v iných oblastiach v živote. A hoci biliard nepatrí k fyzicky náročným športom, aj pri ňom dokážete spáliť nejaké kalórie. Pri hre sa predsa pohybujete okolo stola, ohýbate, mierite s tágom… Preto je biliard aj vynikajúcou alternatívou k tráveniu času sedením pred obrazovkami. Vymeňte aspoň raz za čas pasívnu digitálnu zábavu za aktívne strávený čas a veríme, že si nebudete vedieť domáci biliardový stôl vynachváliť.

 

Zdroj obrázku: Alexandre zveiger / stock.adobe.com