Pri každej prestavbe či zariaďovaní nového bytu alebo nebytového priestoru padne skôr či neskôr otázka: „Aké interiérové dvere si zvoliť?“ Niekto sa rozhoduje výlučne na základe osobných preferencií, iní zvažujú viaceré hľadiská, napríklad aj to, čo si daný priestor vyžaduje, či  je v ňom dostatok prirodzeného svetla alebo nie. Veľkej obľube sa stále tešia  interiérové dvere so sklom, prípadne celosklenené dvere, ktoré priestor dokonale presvetlia. Je práve toto ich najväčšia výhoda?

Sklo na dverách – Prirodzenejší a priestrannejší interiér

Čudovali by ste sa, čo výber sklenených interiérových dverí urobí s Vaším bytom, domom alebo kancelárskym priestorom. Vytvára totiž prirodzenejšie a priestrannejšie prostredie, čo je snáď najväčšia devíza sklenených dverí oproti interiérovým dverám z iných materiálov. Dvere zo skla však nie sú len štýlové, moderné a priehľadné, majú aj veľa praktickejších výhod, pre ktoré rozhodne stojí za to nad nimi aspoň uvažovať. Ktoré to sú?

Interiérové dvere z transparentného materiálu

Zrejme netreba nijako špeciálne zdôrazňovať, že sklo možno považovať za skvelý materiál práve vďaka jeho transparentnosti. Obrovskou výhodou takýchto priehľadných dverí je, že nebránia prieniku slnečných lúčov do interiéru, čím presvetlia a oteplia každý priestor. To sú nesporné výhody, ako isto uznáte, avšak je za tým aj viac, ako len šetrenie. Použitím skla v interiéri sa do istej miery ruší hranica medzi dvoma miestnosťami, je teda možné vidieť z jednej miestnosti do druhej, čo možno niekomu až tak nevyhovuje, kedže je to do istej miery strata súkromia, na strane druhej je ale väčšia prepojenosť izieb aj ľudí ich obývajúcich. Sklo však dokonale tlmí zvuky či teploty v jednotlivých miestnostiach.

Starostlivosť o sklenené dvere

Starostlivosť o sklenené dvere nie je až taká náročná, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Práve to je totiž veľkým strašiakom, ktorý neraz od kúpy dvier zo skla ľudí odradí. Avšak sklo, na rozdiel od iných materiálov, nevybledne, ani nepriťahuje prach. Jediné, čo je treba z času na čas urobiť, je pretrieť sklenené dvere vlhkou handričkou, prípadne, pre dokonalý efekt môžete použiť aj prípravok na čistenie skla, ktorým sa bežne čistia aj eurookná či iné typy okien a ďalších sklenených povrchov.

Typy sklenených dverí

Ak už o kúpe sklenených dverí uvažujete, ostáva ešte posledné rozhodnutie: Aký typ dverí zo skla si do Vášho interiéru vyberiete? Ponuka je široká, zákazníci si často vyberajú obľúbené závesné sklenené dvere, ktoré fungujú na rovnakom princípe, ako závesné dvere z dreva či laminátu, akurát na dverách zo skla je naištalovaný kontrolný mechanizmus, ktorý kontroluje otváranie, resp. zatváranie týchto dverí, aby sa predišlo rozbitiu skla. Ďalej sú v ponuke dvere posuvné, ktoré sa pohybujú na koľajniciach a k dispozícii sú aj skladacie sklenené dvere, ktoré vytvárajú väčší priestor na prechod.

A pre všetkých ostatných, ktorí dverám zo skla stále z nejakého dôvodu nedôverujú, je tu aspoň možnosť vybrať si dvere z dreva so sklenenými výrezmi rôznych veľkostí či tvarov.

 

Autorské právo: luckyraccoon / 123RF Reklamní fotografie