Nemusí to byť skutočne len sen. Jeho splnenie si vyžaduje veľa, najmä peňazí, no rovnako budete aj veľa času tráviť hľadaním pozemku, projektu a v neposlednom rade aj pri vybavovaní povolení.

Táto práca aj peniaze však určite za Vaše pohodlie stoja, a najmä bývanie v panelákoch presvedčí viacerých, že je pre nich rodinný dom to pravé. Nezostáva teda iné, ako začať šetriť. Potrebnú sumu by ste však odkladali veľmi dlho, preto je asi najdostupnejšou cestou, ako sa dopracovať k vlastnému bývaniu práve hypotéka.

Ak máte dostatočný príjem a bezproblémové splácanie doterajších dlhov, zrejme Vám banka ochotne vyhovie, no aj tak sa aj menšia vlastná hotovosť zíde. Banky totiž len nerady poskytujú viac ako len 70 či 80 % hodnoty založenej nehnuteľnosti. To znamená, že či už na kúpu pozemku, alebo priamo celého domu sa bez vlastnej rezervy nezaobídete.

Až keď máte financie vyriešené, môžete sa začať obzerať po lokalite, aj vhodnom projekte. Tieto by však mali spoločne korešpondovať, a tak najskôr vyberte pozemok a k nemu prispôsobte svoj vysnívaný domček. Opačne by to totiž bola veľmi neľahká úloha. Ani samotnú stavbu však nepodceňujte. Aby ste v ňom boli naozaj dlhé roky spokojní, myslite na každý detail. Dobré je si aj na realizáciu stavby zavolať odborníkov, no ak ich máte v rodine, prípadne sa podobným prácam rozumiete sám, môžete výrazne ušetriť. Určite sa Vám však zídu aj užitočné informácie, budete tak hľadať všetko o samotnej stavbe aj rôzne rady od odborníkov.

Nepodceňujte však ani následné vybavenie domácnosti. V závere je k dispozícií už len malá hotovosť, no aby ste sa tu skutočne cítili ako doma a vždy načerpali nové sily, potrebujete ortopedické matrace.

 

FOTO: By phanlop88 /  freedigitalphotos.net