Je známe, že s narastajúcim vekom nie je sexuálna aktivita, aj dôsledkom klesajúceho libida, taká uspokojivá ako v mladosti. Muži aj ženy zvyčajne obracajú svoju pozornosť k iným aspektom života a sex z neho takmer úplne vylúčia.

V dlhodobom partnerstve dochádza často k monotónnosti, sexuálny styk dvojici zovšednie. Keď sa k tomu pridá prílišná zamestnanosť, starosti o ekonomické zabezpečenie rodiny, duševná aj telesná únava a znížené libido, sex je odsunutý na druhú koľaj.

Partneri s pribúdajúcim vekom už nepovažujú sex za taký dôležitý a skôr ako frekvencii pohlavného styku dávajú prednosť kvalite ich vzťahu. Treba si však uvedomiť, že vek je len číslo a pohlavný styk môže a aj by mal byť súčasťou života aj vo vyššom veku.

Výhody pravidelného intímneho styku

Sexualita vo vyššom veku je dôležitá u oboch pohlaví. Muži aj ženy, ktorí majú sex štyrikrát do týždňa, pritom starnú omnoho pomalšie ako ich rovesníci. Dôležitý je nielen samotný akt, ale aj to, či partneri dosiahnu orgazmus.

U mužov, ktorí majú počas týždňa dva a viac orgazmov, je menšie riziko predčasného úmrtia. Znižuje sa totiž riziko rozvoja chorôb obehovej sústavy o mŕtvice. Vďaka sexu je v tele produkovaný rastový hormón, ktorý vplýva na škodlivé látky zo znečistenia, uvoľňuje svaly a chráni steny buniek. Pokožka tak pôsobí mladšie, človek môže vyzerať akoby mal o sedem rokov menej ako jeho rovesníci.

Sex pomáha ľahšie zaspať, zmierňuje stres, uľavuje od bolesti. Telesný dotyk má na prijímateľa upokojujúci účinok, úľava od stresu je silnejšia, pokiaľ je dotyk od niekoho, na kom danej osobe záleží.

Podľa jednej štúdie zdravý sexuálny život dokonca odďaľuje smrť. Pravidelný pohlavný styk patrí podľa všetkého k tajomstvám dobrého zdravia a dlhého života. Podľa výskumu na ovocných muškách sexuálna frustrácia vedie ku kratšiemu životu, keď muškám bolo umožnené párenie, negatívny vplyv na zdravie sa vytratil a starnutie sa spomalilo. Ukázalo sa, že výskum na muškách platí aj na cicavce, teda aj na človeka.

Starnutie mužov a ako sa mu brániť

U žien je zvyčajne problémom poklesu sexuálneho apetítu menopauza, u mužov zas mužský prechod – andropauza. Aj muži sa vekom menia – psychicky i fyzicky. Po päťdesiatke majú muži zrazu o niečo menej energie, prejavuje sa u nich nechuť do bežných aktivít, začína sa im v oblasti pása ukladať tuk, rednúť kosti atď.

Strata sily, energie, nezáujem o sex a o koníčky sú niečo, s čím sa muži vyrovnávajú ťažko. Na povrch sa dostáva ich hrdosť. Starnutie pritom sprevádza viacero faktorov. Muži sú mrzutejší, striedajú sa u nich nálady, sú apatickí, znižuje sa u nich svalová hmota a tá tuková narastá, majú poruchy koncentrácie a pamäti. Čo je pre nich však nepríjemnejšie, dochádza k poklesu ich výkonnosti, poruchám erekcie a poklesu sexuálnej túžby.

V tejto súvislosti sa často hovorí aj o kríze stredného veku. Tento stav s andropauzou priamo súvisí. Muži si potrebujú dokazovať, že sú stále chlapi, a preukazovať, že ich sa starnutie netýka.

Sex nemusí byť problém

So zvyšujúcim sa vekom dochádza k strate libida, erektilnej dysfunkcii a tým pádom často aj k zhoršeniu partnerských vzťahov. Ide o vec, ktorú možno pomerne ľahko vyriešiť. Výživové doplnky na podporu erekcie často užívateľa tiež nabijú energiou a nabudia ho k aktivite. Patria k nim napríklad aj produkty Zerex. Konkrétne Zerex Ultragold je vhodný na doplnenie potrebných minerálov, vitamínov a stopových prvkov, ktoré sú pre správne fungovanie organizmu potrebné. Produkt zabraňuje znižovaniu hladiny testosterónu a odvráti znižovanie sexuálneho apetítu. Ocenia ho teda nielen muži, ale aj ich partnerky.