V nadchádzajúcom roku si zvyknú dávať ľudia nové smelé plány. Platí to aj pre oblasť financií. Hľadajú cesty ako ich optimálne investovať a zhodnotiť. Alebo naopak, ak ich nemajú, ako si výhodne požičať, vybrať spotrebný či hypotekárny úver. Ako si však správne požičať a zároveň zbytočne nepreplatiť?

Človek si často pri získavaní pôžičky neuvedomuje, že to, čo si požičia, musí jedného dňa pekne krásne vrátiť banke aj s úrokmi. Niet sa čomu čudovať. Vidina rýchlo získaných peňazí nám dokonale pomúti hlavu a sústredíme sa iba na ich míňanie. A povedzme si, často zbytočné. To platí najmä pre spotrebné úvery.

Ale aj pri hypotekárnych úveroch, kedy sú síce peniaze viazané na kúpu, rekonštrukciu alebo preklenutie určitého časového obdobia, sa nevyhneme úmyselným alebo neúmyselným chybám. Avšak prípravou a prístupom, kedy s chladnou hlavou zhodnotíme všetky dostupné možnosti na trhu a tipy o výbere hypotéky, vieme zminimalizovať riziko na rozumnú mieru.

Nie všetko v živote ide hladko, pamätajte na to

Ešte k väčším komplikáciám dochádza, ak si naberieme viacero úverov – nehovoriac o tom, ak v krátkom čase. Okrem na rekonštrukciu nehnuteľnosti si požičiame na nové auto a taktiež na vybavenie domácnosti potrebným nábytkom a elektrickými spotrebičmi. Avšak ešte častejšie aj na 75” televízor, ktorý stojí viacej ako všetky predchádzajúce položky dokopy. Hoci máme svoj plán, vystavujeme sa tým riziku “finančného zlyhania” pri nečakanej udalosti.

Môže sa stať, že z rôznych dôvodov nám postupne začne chýbať suma na vykrytie potrebných mesačných splátok. Napríklad nás riaditeľ preradí v rámci optimalizácie na menej lukratívnu pracovnú pozíciu, naša firma skrachuje, či manželka odíde na plánovanú materskú dovolenku… Alebo sa nám nedajbože sa stane vážny úraz, ktorý si vyžaduje náročný lekársky zákrok a dlhú dobu liečenia a rekonvalescencie.

Pri komplikáciách sa poraďte so svojou bankou

Vtedy máme naporúdzi niekoľko alternatív. Prvá je zájsť do banky, vysvetliť našu situáciu a dohodnúť sa na úprave splátkového kalendára. Druhou alternatívou je požičať si od nebankoviek. My vám však na základe všeobecne známych skúseností toto rozhodne neodporúčame. Najmä, čo sa týka rôznych pochybných lákadiel typu peniaze okamžite na ruku do dvadsaťštyri hodín.

Áno, peniaze vám prídu takpovediac rovno do obývačky… No s tak prísnymi podmienkami, že budete mať čo robiť, aby sa vám nezakrútila hlava. Istou zavedenou praxou je sanovanie problematických bankových pôžičiek rodinnými príslušníkmi a blízkym okolím. Lenže práve na tomto často vznikajú veľké nezhody v rodinách a koniec rokmi budovaných vzťahov.

Refinancovanie úveru môže byť tá správna cesta

V poslednom období si získalo na popularite pri problematickom splácaní presunutie úveru do inej, vami zvolenej banky. Tým môžete v istom zmysle len získať. Upravíte si tak často zbytočne vysoký úrok, ktorý sa pre vás môže stať neprijateľný. Prípadne ak máte uzavretých viacero úverov, týmto spôsobom si ich zlúčite do jedného a získate lepší prehľad. Ono, presunúť úver do inej banky nemusíte iba v dôsledku ťažkosti ohľadom jeho splácania.

Ak sa vám zdá, že platíte príliš veľa za málo muziky, skúste inú banku. Nech je ale akokoľvek treba spraviť jedno jediné. Pri vzniku akýchkoľvek ťažkosti so splácaním ihneď upovedomte vašu banku. Získate tak jej dôveru a jej zamestnanci vám ochotne pomôžu kedykoľvek.

Pri získavaní úveru postupujte maximálne obozretne

Pred podpisom akéhokoľvek úveru si musíte najskôr stanoviť presný postup. Nie, nejde o prehnanú opatrnosť. Musíte si uvedomiť, že sa v princípe niekomu na veľa rokov zaväzujete platiť pravidelnú peňažnú čiastku (a to často nie zanedbateľnú). Preto, ak si náhodou netrúfate vyhodnotiť ponuky bankových spoločností s partnerom a rodinou, nebojte sa osloviť odborníkov.

Hlavne reflektujte svoje prehnané očakávania. Buďte realistickí k svojej momentálnej situácii. Inak povedané – požičať si je ľahšie ako požičané vrátiť – preto buďte opatrní. Zmluva je zmluva. Ujasnite si teda, čo vlastne chcete, čo naozaj potrebujete, pripravte si všetky potrebné doklady a vyrazte smerom do banky.

Posúdenie žiadosti o úver nejaký čas trvá, buďte trpezliví. Ak aj sa vám nepodarí dohodnúť s bankou na prvýkrát, respektíve, že plánujete navštíviť aj iné, máte naše sympatie. Neulakomte sa hneď na prvú ponuku, na ktorú naďabíte a nedajte sa zlomiť únavou ani časovou tiesňou.

Vyberajte si banku podľa férovosti jej ponúk

Či už máte záujem o refinancovanie spotrebného úveru, alebo hypotekárneho, alebo o poskytnutie úveru nového, šitého pre vás na mieru, okrem osobných skúseností a skúseností vašich známych, použite aj internet, porovnajte, kde a za čo zaplatíte. Použite na to uspôsobenú kalkulačku. Spravíte si tak komplexný prehľad o poskytovaní tohto bankového produktu a minimalizujete prípadné ťažkosti.