Ľudské telo je najväčší zázrak prírody. Takmer perfektný kus architektúry, na ktorom pracovala príroda tisícky rokov. Aj keď už sme pochopili základy nášho fungovania, mnohé veci sú nám doteraz záhadou. Nižšie nájdete fakty, ktoré o svojom tele nevie skoro nikto.

Čo ste o svojom tele určite nevedeli?

Všetci berieme svoje telo ako samozrejmosť a to je pochopiteľné. Na to aby sme ho získali nemusíme robiť absolútne nič. No telo nie je stroj a musíme sa oň starať, keďže mnohé opravy nie sú možné a iné môžu trvať celé roky. Rovnako aj jeho fungovanie vplýva na našu psychiku a vnímanie sveta, čiže platí, že ak pochopíme svoje telo môžeme jednoducho pochopiť samých seba.

1.   Hormóny ovládajú naše telo aj dušu

Ľudské telo disponuje 50 rôznymi hormónmi, ktoré slúžia ako poslíčkovia správ a odmeny za rôzne aktivity. Za telesnú pohodu a aj nepohodu vďačíme svätej trojici Dopamín, Serotonín a Oxytocín. Ich zásoby sa však rýchlo vyčerpávajú a to spôsobuje smútok alebo apatiu k životu. Je veľmi dôležité zamerať sa na ich obnovu a pozorne počúvať svoje telo.

Hormóny pomáhame ustáliť vždy keď sa trošku pozastavíme a robíme veci, ktoré nám robia radosť. Napríklad športom, dobrým jedlom alebo meditáciou ako jóga alebo tantrická masáž, pri ktorej sa spájajú prvky meditácie a masáže.

2.   Držanie tela vplýva na našu náladu

Je vedecky dokázané, že sedieť a pozerať sa do zeme je tým správnym receptom na vybavovanie si negatívnych myšlienok, ľútosti alebo smútku. Naopak sed s vystretým chrbtom a pohľadom upriameným hore pomáha ľuďom vybaviť si spomienky, ktoré im vyčaria úsmev na tvári, dodajú im motiváciu a energiu a zlepšujú náladu každý deň. To isté platí aj pre výrazy tváre, pri ktorých vedci našli spojenie medzi mračením sa a smútkom a sileným úsmevom, ktorý podnietil u pozorovaných dobrú náladu.

3.   Kvalitný nočný spánok napomáha k chudnutiu.

Ak si myslíte, že spánok vplýva len na váš elán a počet vypitých káv v priebehu dňa, ste na veľkom omyle. Počas spánku sa naše telo regeneruje, pracuje so zásobami energie a hlavne upravuje metabolizmus. Nedostatok spánku spôsobuje, že si telo začne robiť iné energetické rezervy pre prípad dlhšieho nedostatku spánku a to práve vo forme tukov.

Pre dospelého človeka je dôležité spať aspoň 7 hodín, snažte sa dopriať si toto šťastnú sedmičku každú noc a okrem lepšej nálady určite zaznamenáte rozdiel aj v zrkadle. Ak pociťujete problémy zaspať, pokúste sa večer obmedziť používanie elektronických zariadení a zvážte meditáciu a dychové cvičenia, odporúčame autogénny tréning, tai chi, jógu alebo tantrickú masáž, ktorá je kompromisom medzi všetkými uvedenými.

4.   Imunitný systém je počas stresu oslabený

Naše telo každý deň reaguje na milióny podnetov a musí sa s nimi vysporiadať. Aj keď je náš mozog takmer dokonalý počítač, ak ho preťažíme musí v záujme správneho fungovania postupne vypúšťať činnosti. Počas etáp dlhodobého vyčerpania je to práve náš imunitný systém, ktorý vynecháva a robí nás náchylnými ochorieť bežnými chorobami.

Mnohí z nás si nemôžu dovoliť ochorieť a práve preto by sme mali spomaliť, zamerať sa viac na naše prežívanie a snažiť sa obnoviť silu do života iným spôsobom. Opäť pripomíname, že je dôležité regenerovať najmä duševné sily, zamerať sa na koníčky, umenie alebo meditácie a masáže. Výborným spôsobom relaxu je tantra, ktorá sa zameriava na vnútorný svet a naše energetické prúdy, ak neviete kde podobný oddych vyhľadať odporúčame Tantra Diamond Bratislava. Salón, v ktorom vám profesionálne tantra masérky a maséri pomôžu zrelaxovať a tým pádom aj predísť zbytočným ochoreniam.