5 zásadných vecí, na ktoré by ste pri výbere dlhej vzduchovky nemali zabudnúť

Vzduchovky sú na Slovensku možno najobľúbenejším typom zbrane. Stále viac a viac ľudí premýšľa nad kúpou takejto zbrane. Ak medzi nich patríte aj vy, v tomto článku vám prezradíme 5 zásadných vecí, na ktoré by ste pri výbere dlhej vzduchovky nemali zabudnúť.

  1. Použitie vzduchovky

Hneď na začiatok si musíte poriadne premyslieť účel dlhej vzduchovky. Na čo ju budete používať – na obyčajné strieľanie, lov, športovú streľbu či nejakú inú, špecifickejšiu činnosť? Väčšinou sa  vzduchovka používa hneď na viacero druhov streľby, odporúčame zamerať sa však na tú najhlavnejšiu.

Začiatočník môže možno zvoliť aj takú, ktorá obsiahne viacero využití, skúsený strelec však spozná aj ten najmenší rozdiel. Preto sú na trhu dlhé silné vzduchovky, ktoré sú navrhnuté a vyrobené priamo pre konkrétny typ streľby: lov, športová streľba a iné. A myslíme si, že čím viac bude vzduchovka určená presne pre účel vášho strieľania, tým lepšie.

  1. Vzdialenosť

S prvou zásadou súvisí aj druhá, a tou je vzdialenosť cieľu, na ktorý budete poväčšine strieľať. Vzduchovky môžeme rozdeliť aj podľa dostrelu – od tých najkratších (cca 30 metrov) až po tie najdlhšie (70 metrov a viac). Opäť platí, že aj so zbraňou určenou na dlhšie vzdialenosti trafíte aj bližší cieľ, no vždy je lepšie zvoliť zbraň presne vyrobenú na takú vzdialenosť, na akú potrebujete. Pokiaľ však vlastníte vzduchovú zbraň s kratším dostrelom a chcete strieľať aj na vzdialenejšie terče či ciele, to už môže byť ťažšie. Ak strieľate na viacero vzdialeností, odporúčame vám zakúpiť dlhú vzduchovku zvlášť na každú.

  1. PCP vs. CO2

Medzi najpredávanejšie vzduchovky môžeme zaradiť PCP vzduchovkyCO2 vzduchovky. Každý druh má svoje plusy aj mínusy.

Vzduchovky CO2 napríklad vyžadujú pevnejšie mieridlá, najmä kvôli spätnému rázu, ľahko sa však nabíjajú, munícia je veľmi dobre dostupná. Keďže fungujú na princípe CO2 bombičiek, tento plyn je citlivý na teplotu, na čo treba dávať pri streľbe pozor.

PCP vzduchovky sú presnejšie, silnejšie a majú menší spätný ráz. Často mávajú nastaviteľnú silu, širšie a originálnejšie možnosti rôznych doplnkov, množstvo jedinečných štýlov a prevedení. Sú teda obľúbené aj preto, lebo sa výrazne ponášajú na svoje reálne predlohy.

Opäť teda treba myslieť na finálne využite vzduchovky – ak ju napríklad budete používať v nepriaznivých poveternostných podmienkach, zvoľte PCP. Pokiaľ však strieľate len zriedka, CO2 vzduchovka bude práve pre vás.

  1. Príslušenstvo

Vzduchovka sa pravdepodobne niekedy v budúcnosti pokazí. Prinajmenšom bude potrebné starať sa o ňu, nájsť náhradné diely, doplnky a príslušenstvo. Preto je dôležité myslieť aj na to, ako dobre dostupné je. Urobte si malý prieskum už pred samotnou kúpou – zvoľte napríklad 3 zbrane, ktoré sú vašimi favoritmi a skúste na internete pohľadať príslušenstvo a doplnky k nim. Čím viac toho nájdete, tým lepšie a jednoduchšie sa vám bude v budúcnosti so zbraňou pracovať. A ak by ste nenašli to, čo hľadáte, vždy je tu aj internetový obchod AFG.sk.

  1. Dizajn v neposlednom rade

Dizajn – niekto si naň nepotrpí vôbec, druhý zas naň prikladá priveľkú váhu. Pravdou však je, že vaša dlhá vzduchovka by sa vám rozhodne mala páčiť. Lepšie si tak k nej vytvoríte vzťah, viac sa o ňu budete starať a stane sa vašou súčasťou, a to hlavne pri samotnom love či streľbe. A to je dôležitý aspekt každého vynikajúceho strelca.

Každý má rád niečo iné. Na trhu tak nájdete rôzne tvary zbraní, dizajny, používané materiály a iné kozmetické faktory. Vyberte si takú zbraň, ktorá sa vám páči, s ktorou budete strieľať sebavedomo a tak aj presne.