Strešné boxy – čo by ste o nich mali vedieť?

Každým rokom je počas dovolenkovej sezóny, či už je to letná alebo zimná dovolenka, vidieť autá s namontovanými cyklovozíkmi alebo strešnými boxmi. Sú to praktické a užitočné vybavenia, ktoré umožňujú ľahko a bez problémov prepravovať aj ťažší náklad. Ako najvhodnejšie sa prejavujú na prepravu športového vybavenia, snowboardov alebo lyží.

Správne zvolený strešný box vám bude slúžiť viacero rokov, pričom ho viete využiť na viacerých autách, nielen na jednom. To isté platí aj pre nosiče bicyklov, kedy by ste pri výbere mali myslieť na vlastnosti, ovplyvňujúce ideálny výber.

Čo budete prevážať

Hlavné, čo potrebujete pri výbere vedieť je náklad, ktorý plánujete pomocou strešného boxu prepraviť. Vďaka tomu viete určiť rozmery strešného boxu a jeho nosnosť. Čo za rozmery by teda strešný box mal mať?

Krátke strešné boxy sú vyššie a vhodnejšie na prepravu detských kočíkov alebo ľahkých kufrov. Ak však plánujete prepravovať vo svojom aute bežky, lyže alebo ďalšie dlhé objekty, zvoľte radšej dlhšiu a nižšiu variantu. Kvôli rozmerom je nutné poznať vlastnú dĺžku strechy svojho vozidla. Veľkosť strešného boxu nemôže presahovať do priestoru čelného skla a zadných kufrových dverí. Keď sa chystáte prepravovať s autom bicykle, nosič bicyklov je pre vás vhodnejší.

Ďalší faktor na ktorý je treba myslieť je nosnosť. Je potrebné zistiť informáciu akú nosnosť strechy daný výrobca uvádza a vybrať strešný box podľa tohto. Je potrebné tiež myslieť na hmotnosť strešného boxu a jeho priečni, ako aj ich samotnú nosnosť.

Potom je tu ešte samotný spôsob ako uchytiť strešný box na streche vozidla. Je treba, aby sa upevnil priamo na pozdĺžnom nosiči, priečnom nosiči (priečniku, poprípade cez špeciálne úchyty, ktoré sa prezývajú T-drážky.

Ideálne jazdenie so strešným boxom

Každý strešný box prichádza s návodom na inštaláciu a obsluhu, ktorý sa odporúča dodržiavať. Okrem spôsobu inštalácie sú v návode uvedené aj obmedzenia. Ešte predtým, než začnete strešný box využívať, prečítajte si o jeho obmedzeniach. Ide najmä o informácie ako maximálna rýchlosť jazdy s autom a taktiež predpísanú nosnosť.

Jazda so strešným boxom taktiež zahŕňa niekoľko kompromisov. Musíte vedieť o tom, že s nasadením strešného boxu a zaťažením strechy sa rovnako mení aj ťažisko vozidla. Kvôli tomu sa zmenia aj jeho jazdné vlastnosti. Opatrnejšia jazda je na mieste, všimnete si to najmä pri silnejšom bočnom vetre a v zákrutách.  Všetko sa nachádza v návode.