V kanceláriách trávime veľkú väčšinu našich životov (ak nepočítame spánok) v produktívnom veku. A kancelária vonkoncom nemusí byť miestom spôsobujúcim nočné mory. Pohodlná kancelária zefektívni prácu a prinesie spokojných zamestnancov. Poďme sa spoločne pozrieť, ako takú kanceláriu vytvoriť.
Väčšina ľudí pracuje za stolom s počítačom. Pozrime sa na jednotlivé súčasti pracovného prostredia a na to, ako by mali vyzerať pre maximálne pohodlie svojich užívateľov.
Kancelárska stolička
Výškovo nastaviteľná stolička je dnes už v kanceláriách samozrejmosťou. Ako ju však nastaviť? Vaše nohy (či nohy zamestnanca) by mali byť pohodlne položené na zemi a kolená by mali byť zohnuté zhruba na úrovni bokov. Kvalitná stolička by mala ponúkať oporu bedrovej chrbtice. Ak o čomsi takom môžete len snívať, zasuňte do medzery medzi ohnutím vašich krížov a operadlom stoličky vankúš. Ak je vaša stolička privysoká, vyriešte to podnožkou – tie sa dajú bežne kúpiť, ale môžete si vyrobiť i vlastnú, v krajnom prípade aj z niekoľkých starých kníh.
Poloha myšky a oddych pre zápästie i lakeť
Myška by mala byť uložená vedľa klávesnice. Pri manipulácii s myškou by zápästie nemalo padať zo stola, ale malo by byť v pohodlnej polohe. Veľmi vhodné sú podložky pod myš s opierkou na zápästie, ktoré zápästiu doprajú zaslúžený pokoj a nedovolia mu dlho pracovať v neprirodzenej polohe. Pri práci by ste ruky nikdy nemali držať voľne vo vzduchu, vždy by mali mať dostatočnú podporu v kancelárskom nábytku – či už v opierke stoličky alebo priamo na stole.
Headset
Ak musíte v práci často využívať telefón či mobil, pre vlastné zdravie si radšej zaobstarajte slúchadlá s mikrofónom alebo headset. Vyhnete sa mobilnému žiareniu, prehnanému zohrievaniu jednej časti tváre, kriveniu krčnej chrbtice pri zvieraní telefónu medzi ramenom a uchom a v neposlednom rade budete pri telefonovaní mať obe ruky plne k dispozícii a zvýšite i produktivitu.
Rozmery stola
Vo všeobecnosti by mal byť vhodný pracovný (kancelársky) stôl aspoň 48 centimetrov hlboký, 76 centimetrov široký a výška by mala byť adekvátna výške používateľa, ale stabilný priemer je okolo 86 centimetrov na výšku. Pod stolom je nevyhnutné mať dosť priestoru na natiahnutie nôh a pohodlné položenie chodidiel. Spodok stola by v žiadnom prípade nemal byť využívaný ako odkladací priestor, či miesto pre tlačiareň alebo iné prístroje.
Výška monitora
Ak si sadnete rovno za stôl a predpažíte, končekmi prstov by ste sa zhruba mali dotýkať svojho monitora. Vrch obrazovky by mal byť nad úrovňou očí, ale nie priveľmi vysoko. Jas monitora nastavte adekvátne prostrediu, v ktorom pracujete. Uistite sa, že pri pozeraní na monitor nemusíte zdvíhať hlavu dole, alebo ju nedávate nadol. Hoci vám to pri vyskúšaní namáhavé nepripadá, aj centimetrový zdvih hlavy zakaždým, keď pozriete na obrazovku (čo je, priznajme sa, pomerne často) môže spôsobovať dlhodobé problémy krčnej chrbtice.
Aké rady máme pre vás na záver? Riaďte sa nasledovným a vykračujte si z práce ako keby bol víkend:
- Doprajte očiam pravidelné a časté prestávky. Zízanie do počítača nie je zdravé pre žiadne oko. Každých 20 minút si urobte 20 sekundovú prestávku pre oči tak, že sa pozriete na niečo vo vzdialenosti aspoň 6 metrov od vás.
- Prestávky doprajte aj svojmu telu. Aspoň raz za hodinu sa prejdite (napr. do bufetu, na záchod, prebehnite po schodoch, či sa choďte pozrieť z okna), rozprúdite tým krv v tele.
- Zvážte používanie monitorových filtrov a aplikácií, ktoré menia a regulujú svetlo monitoru podľa časti dňa a zvyknú znižovať množstvo bolestí hláv, migrén a bolesti očí. Mnoho z nich je dokonca k dispozícii zadarmo.
- Nehrbte sa. Pri hrbení nadmerne zaťažujete svoje platničky a stavce. Používajte kancelárske stoličky s oporou bedrovej chrbtice.
- Vyhýbajte sa asymetrickým polohám, pri ktorých zaťažujete jednu stranu tela viac ako druhú. Skúste si pri sedení a státí uvedomiť, či rovnomerne zaťažujete obe nohy.
- Nenačahujte sa. Všetky kancelárske doplnky a potreby, ktoré pravidelne používate, si uložte v dosahu rúk.