Súčasná doba otvoreného pohybu tovarov si vyžaduje efektívne riešenia, ktoré zabezpečia prepravu jednotlivých výrobkov z jedného miesta na druhé. Medzi tie najvyužívanejšie patrí aj kamiónová doprava. Tá v sebe ukrýva množstvo výhod. Tou najväčšou je schopnosť veľmi rýchleho dopravenia tovaru k jeho odberateľovi, a to bez zbytočného zdržania. Poskytovateľov kamiónovej dopravy je na trhu hneď niekoľko, no nie každý vám dokáže ponúknuť rovnako výhodné podmienky. Ako si teda vybrať toho správneho?

Cena za kilometer nemusí byť vždy konečná

Každý podnikateľ sa snaží čo najhospodárnejšie nakladať so svojimi zdrojmi, a preto sa pri výbere služieb orientuje najmä podľa ceny. Cena za kilometer však pri preprave tovarov nie je práve tým, na čo by ste sa mali zamerať. Aj keď sa vám daný prepravca môže na základe tohto parametra zdať ako výhodný, kilometrová tarifa nemusí byť tou finálnou sumou. Niektorí prepravcovia do nej nezarátavajú ďalšie služby ako poistenia, administratívu či špedíciu a účtujú si za ne špeciálne poplatky. Preto si najskôr preverte výšku všetkých možných príplatkov a až na základe nich získate reálny obraz o finančnej výhodnosti konkrétneho dopravcu.

Špedícia ako súčasť kamiónovej prepravy tovarov

Kamiónová preprava tovarov okrem samotnej dopravy zahŕňa aj množstvo vybavovačiek. Ak sa ich chcete zbaviť a zodpovednosť za celý tranzit prenechať dopravcovi, musíte si vybrať takého, ktorý ponúka aj kompletné špedičné služby. Je priam ideálne, ak dopravca disponuje s vlastným tímom odborníkov na špedíciu, ktorí zabezpečia všetky povolenia, komunikujú s vašim odberateľom a z diaľky dohliadajú na bezproblémový proces prepravy vašich výrobkov. Vďaka tejto službe sa môžete naplno venovať svojim aktivitám a neriešiť prípadné problémy, ktoré sa môžu vyskytnúť počas cesty vášho tovaru.

Tranzitný čas a bezpečnosť

Čas hrá v mnohých obchodoch rozhodujúcu úlohu, a preto by hlavnou snahou prepravcu malo byť zabezpečenie tranzitu tovaru čo najrýchlejšie. Kamiónová doprava pozná termín garantovaný tranzitný čas, ktorým prepravca deklaruje často priamo v zmluve, v akom časovom intervale tovar prepraví. Rovnako v zmluve by vám dopravca mal ponúknuť aj garanciu bezpečnej prepravy, ktorá chráni jej objednávateľa pred možnými problémami a v prípade poškodenia tovaru popisuje náležitú kompenzáciu.