Benefity UTV štvorkolky v kocke
Benefity UTV štvorkolky v kocke

Viete, ako vyzerá UTV štvorkolka a aké sú jej výhody? UTV patrí medzi úžitkové štvorkolky a našla svoje využitie v mnohých sférach. Využívajú ju nielen farmári, ale tiež poľovníci, chatári, záchranári či lesní robotníci. Predstavme si úžitkovú štvorkolku UTV a povedzme si viac o jej výhodách oproti iným modelom štvorkoliek.

Typy štvorkoliek a ich využitie

Najskôr si niečo bližšie povieme o všetkých typoch štvorkoliek. Športové štvorkolky sa nazývajú quad a využívajú sa na pretekanie a športovú jazdu. Často ich nájdete v dovolenkových destináciách, kde prinášajú turistom zábavné momenty pri jazde po piesočných dunách. Okrem toho sa s nimi skvele driftuje, skáče či bahní.

Úžitkové štvorkolky nájdete v prevedeniach ako side by side s nákladnou korbou i bez korby. Niektoré pracovné štvorkolky s korbou majú viac miest na sedenie. Ide napríklad o štvorkolky can am z líniovej rady Traxter Max. Úžitková štvorkolka zvládne všetku prácu ako traktor a UTV nahradia nákladné vozidlo.

Pracovné štvorkolky nie sú určené na zábavu, ale niektoré menej robustné modely je možné prevetrať aj na tratiach. Rátajte s tým, že pracovné štvorkolky nevytiahnu rýchlosť veľmi vysoko, takže sa s nimi nedá príliš pretekať či jazdiť po diaľnici.

Výhody UTV nákladnej štvorkolky

UTV štvorkolka je vlastne pracovný stroj, ktorý v zadnej časti disponuje nákladnou korbou. Väčšina UTV sa predáva s dvomi sedadlami, ale nájsť sa dajú aj modely s viac sedadlami. Ďalším benefitom okrem počtu sedadiel je kabína. Nie vždy od výrobcu získate kabínu plne krytú. Avšak pevný rám je pripravený na to, aby ste do neho osadili predné a bočné sklá i dvere. Nákladná UTV je robustnejšia ako ATV, ale napriek tomu sa s ňou dá dobre jazdiť po užších cestách v lese, v záhrade alebo ovocnom sade.

Majitelia štvorkoliek UTV oceňujú tiež pohodlie a jednoduché ovládanie. Sedadlá v štvorkolke sú dostatočne priestranné, niekedy i vyhrievané. Oproti športovej či ATV štvorkolke sa UTV a side by side riadia pomocou volantu. Dá sa povedať, že UTV štvorkolky sú tiež viac bezpečné ako iné modely.

Dostávame sa ku korbe, ktorá na prvý pohľad odlišuje ATV od UTV. Nákladná korba s hydraulickým ovládaním umožňuje štvorkolku využívať na prevážanie nákladu, na dovolenky v horách, na kŕmenie zvierat, na poľovačky alebo na zásobovanie horských chát. K nákladnej UTV je možné pripojiť rôzne náradie a kompletne obrábať pôdu. Side by side štvorkolky dokážete prispôsobiť nárokom, ktoré od štvorkolky očakávate vďaka tomuto konfigurátoru https://www.brp-world.com/sk/sk/nakupne-nastroje/customise-your-own-off-road.html.