Prebdená noc alebo noc, počas ktorej ste sa často prebúdzali vedie k zníženej výkonnosti počas dňa. Nehovoriac o tom, že dlhodobý deficit spánku je cestou k zdravotným problémom. Druhou stranou mince je nevyhovujúce lôžko, ktoré dá o sebe vedieť vo forme pohybových ochorení. Dodržujte desatoro spánkovej hygieny a váš odpočinok bude kvalitný.
1. Vyberte si dobrú posteľ
Pre zdravý spánok je potrebná dobrá posteľ. Dbajte na to, aby bola dostatočne veľká, ideálna je posteľ i matrac 90×200 cm. Do postele dokúpte rošty, ktoré odpružia matrac a pomôžu ho odvetrávať. Vhodný rošt je zárukou, že váha vášho tela sa rozloží pozdĺž celého matraca.
2. Vyberte si dobrý matrac
Na posteľ a rošt položte matrac, ktorý vyhovuje vášmu zdravotnému stavu. Alergici by mali spať na hypoalergénnom alebo antibakteriálnom matraci. Ľudia s pohybovými ťažkosťami si musia kúpiť matrac anatomický. V online obchode materasso nájdete všetky uvedené typy matracov.
3. Vyberte si dobré lôžkoviny
Najlepší vankúš je ten, ktorý sa označuje ako anatomický. Vhodný nie je príliš hrubý vankúš. Anatomický vankúš sa postará o správnu polohu krčnej chrbtice. Ráno sa nebudete cítiť ako vyhodený z mlynského kola. Odporúčame kúpiť dve sady paplónov, a to na zimu a leto.
4. Spánkový rytmus
Pre zdravý spánok je najvhodnejšie chodiť spať a prebúdzať sa v rovnaký čas. Snažte sa toto pravidlo dodržiavať aj počas víkendu. Dĺžka spánku sa odvíja od veku, ale dospelý človek by mal spať v priemere 7 až 8 hodín.
5. Žiadne šlofíky
Zdriemnutie počas dňa naruší spánkový rytmus a vy nedokážete usnúť. Ak ste veľmi unavení, denný spánok by nemal trvať viac ako 20 až 30 minút.
6. Pohybové aktivity
Akákoľvek pohybová aktivita počas dňa prispieva ku kvalitnému spánku. Pokojne môže ísť len o prechádzku. Vyvarujte sa však veľmi dynamickej aktivite pred spánkom. Cvičiť by ste mali najneskôr 4 hodiny pred usínaním.
7. Relax pred spánkom
Tesne pred zaľahnutím do postele sa venujte činnostiam, ktoré máte radi. Čítajte knižku, počúvajte hudbu alebo sa rozprávajte s rodinou. Sledovanie televízie a hranie sa s telefónom pred spaním narúša spánok z dôvodu vyžarovania modrého svetla z elektroniky.
8. Žiadny alkohol ani kofeín
Pred spaním pite len vodu alebo bylinkové čaje. Kofeín nabudí organizmus a alkohol ho tak zaťaží, že sa ráno zobudíte unavení.
9. Pozor na ťažké jedlá
Ak ste hladní, pokojne sa pred spaním najedzte, ale vyvarujte sa ťažkým, mastným jedlám. Už dávno bol prekonaný mýtus, že jedenie pred spaním je zabijakom štíhlej línie. Ísť spať hladný, znamená, že budete dlho usínať.
10. Prostredie pre spánok
Pred spaním miestnosť poriadne vyvetrajte. V spálni by sa teplota mala pohybovať okolo 18 stupňov. Dôslední buďte pri zatemnení miestnosti, v ktorej spíte.