5 najdôležitejších vlastností turistickej obuvi

Turistická obuv je dizajnovo rovnako pútavá a moderná ako iné typy topánok. Niekedy až veľmi rýchlo podľahneme vzhľadu a zabúdame sa na funkčnosť či praktickú stránku. Turistické topánky môžu byť pekné a zároveň praktické. Musia však spĺňať nasledujúcich 5 vlastností.

1. Pevný zvršok

Po akom teréne chodíte počas túry? Možno prevažne po chodníkoch, ale každý turista sa sem – tam ocitne aj mimo chodníkov. V teréne mimo pevného podložia číhajú na turistické topánky také nástrahy ako skaly, kamienky a ostré vetvy. Prvou veľmi dôležitou vlastnosťou turistickej obuvi je pevný zvršok. Najpevnejší je taký zvršok, ktorý je vyrobený z kože. Strednou cestou je turistická obuv z textilu, ktorá má na prstoch a päte všité kožené prvky. Textilná turistická obuv je určená na krátke túry po spevnených lesných chodníčkoch.

2. Vodeodolná membrána

Ak sa rozhodnete pre textilnú obuv, zaručene si overte či je pod zvrškom všitá membrána. Membrána, najčastejšie ide o membránu značky GoreTex, má dve funkcie. Prvou funkciou je bránenie prieniku vlhkosti do topánky. Niektoré turistické topánky zvládnu dokonca stúpnutie do potoka. Druhou funkciou membrány je bránenie usádzania vlhkosti z chodidla vo vnútri topánky.

3. Protišmyková podošva

Pri kúpe turistickej obuvi si všímajte aj podošvu. V kamenných obchodoch dokážete protišmykovú podošvu odhaliť veľmi rýchlo. Spodok podošvy je členený tak, aby v strede bránil pošmyknutiu a na stranách tvoril kanáliky na odvod vody. Online obchody s turistickou obuvou protišmykové vlastnosti obuvi uvádzajú v popise k produktu.

4. Ergonomické vnútro

Počas dlhej túry je dôležité pohodlie pre chodidlo a eliminácia otrasov. Ergonomické vnútro topánky je zárukou, že nepocítite únavu nôh. O ergonómiu sa stará viac vrstiev podošvy a stielka. Tvarovaná stielka s vyvýšenou časťou pod klenbou je veľmi komfortná. Ideálne je, keď stielky disponujú antibakteriálnou úpravou.

5. Pevné viazanie

Pánska a dámska turistická obuv sa vyrába s viazaním, ktoré začína tesne nad prstami a končí až na obrube obuvi. Jedine takéto viazanie vie chodidlo udržať v stabilnej polohe pri pošmyknutí alebo vyvrtnutí. Topánky s nižším strihom majú šnúrky vedené cez dierky. Vyššie turistické topánky mávajú šnúrky prevlečené cez háčiky.