Je nutné pri kúpe pneumatík prihliadať na typ dezénu?

Počas výberu pneumatík sa prihliada predovšetkým na ich veľkosť a značku. Len zriedkavo sa motoristi informujú o hĺbke alebo type dezénu. Je typ dezénu smerodajným údajom alebo nezáleží na jeho vzore? Keďže sú pneumatiky styčným bodom s vozovkou, dezén hrá veľkú úlohu. Aké typy dezénov poznáme a pre aké vozidlá sú určené?

Typy pneumatík podľa sezónnosti

Dokonca aj laik vie, že pneumatiky sa rozdeľujú na letné a zimné. Koncom marca a v polovici novembra je čas, kedy sa pneumatiky prezúvajú. Termíny nie sú povinné pre majiteľov osobných vozidiel, ale ide len o akýsi návod. V daných termínoch musia podľa zákona pneumatiky vymeniť len autobusy a nákladné vozidlá.

Na druhej strane je nutné pripomenúť, že po zasneženej vozovke nemôžete jazdiť s letnými pneumatikami. Keby vás pri tomto čine prichytila polícia, dostanete pokutu. Ak by ste sa stali účastníkmi nehody, poisťovňa vám nepreplatí škody. Väčšina motoristov nechce riskovať a prezúvajú aj malé osobné, SUV alebo offroad vozidlá. Podľa testov pneumatík je vhodné vymeniť letné pneu za zimné, ak tri dni po sebe klesne teplota pod 7 stupňov. Radšej kúpte najlacnejšie pneumatiky, než jazdiť na letných v zime.

Kedy kúpiť nové pneumatiky

Čas na kúpu nových pneumatík nastáva u vozidiel z dvoch príčina – buď je ich dezén pod zákonným limitom alebo sú na pneumatike vidieť stopy poškodenia ako sú praskliny a dierky. Čo sa hĺbky dezénu týka, letné pneumatiky je nutné vymeniť za nové v prípade, kedy dezén klesne pod 1,6 mm. Zimné pneumatiky musia mať dezén hlboký minimálne 3 mm. Pozor na to, že zákony v okolitých krajinách sú odlišné. Napríklad susedné Rakúsko vyžaduje, aby mali zimné pneumatiky dezén hlboký aspoň 4 mm. Pred cestou do zahraničia si vždy overte zákony danej krajiny. Overte si aj to či potrebujete kovové snehové reťaze na SUV 4×4 a iné vozidlá alebo vám budú stačiť textilné.

Typy dezénov pneumatík

Okrem hĺbky dezénu alebo sezónnosti sa pneumatiky delia aj podľa typu dezénu. Najbežnejším typom dezénu pre malé osobné vozidlá je dezén symetrický. Pneumatiky so symetrickým dezénom sú lacné a pomerne bezpečné. Avšak majitelia drahších vozidiel a motoristi, ktorí jazdia veľké vzdialenosti dávajú prednosť asymetrickému dezénu. Asymetrický dezén je zárukou vyššej stability vozidla pri jazde za rôznych poveternostných podmienok. Posledným typom dezénu je smerový. Využíva sa hlavne u zimných pneumatikách. Vďaka smerovo usporiadaným drážkam pneumatiky dobre odvádzajú sneh i vlhkosť.