Dvere už dávno nie sú len funkčnou dominantou, ktorá od seba oddeľuje dva priestory. Môžeme si vybrať z rôznych povrchových úprav, tvarov či materiálov. A to z nich robí nezameniteľný dizajnový doplnok.

Začnite s rozmerom dverí 

Rozmer dverí Vám prezradí, aký veľký objekt cez ne prenesiete. Preto na to myslite už pri plánovaní domu a pri nákupe zariadenia. Okrem rozmeru dverí sa rozlišuje aj priemer stavebného otvoru.

Tvar a otváranie

Posuvné pred stenu, do stavebného púzdra, skladacie lamelové, kyvné… Na výber máte okrem klasického systému otvárania dverí mnoho ďalších alternatív.

Aj ponuka tvarových vyhotovení dverných krídel a zárubní je v súčasnosti veľmi široká. Môžete si vybrať jednoduché hladké dvere, rôzne presklenia, ale aj  rôzne iné tvary dverných krídel.

Materiál

Pri výbere vchodových dverí zaváži určite aj materiál, z ktorého sú vyrobené. Tie drevené sú zaužívanou klasikou. Nie sú však vhodné pre zaneprázdnené rodiny, pretože si vyžadujú značnú údržbu a starostlivosť.

Plastové dvere sú čo sa týka údržby priam dokonalé. Nepotrebujú špeciálnu starostlivosť. Ich pozitívnou stránkou je aj priaznivá cena. Ak si potrpíte na kvalitu, hliníkové dvere sú pre Vás ako stvorené. Aj keď sa ich atraktivita môže odraziť na cene, dizajn a precízne spracovanie za to určite stoja. Takéto dvere sú najlepšie aj z hľadiska životnosti a odolnosti. Vďaka svojej pevnosti sa využívajú aj na väčšie plochy.

Bezpečnosť

Väčšina ľudí kladie dôraz na bezpečnosť vchodových dverí. K tomu prispievajú také komponenty ako kovanie, pánty, bezpečnostné vložky a typ skla. Keďže dvere sú akousi nepriestrelnou vestou celej domácnosti, ktorá je vystavená rôznym rizikám, určite sa neoplatí šetriť na týchto detailoch.

Dizajn

Aj vy si potrpíte na estetiku vchodových dverí? Dizajn je jedným z rozhodujúcich faktorov pri ich výbere. Ak Vám záleží na pozitívnom dojme, nechajte si záležať. Pokiaľ si nie ste istý, aký typ sa hodí k celkovej stavbe, nechajte si poradiť skúseným odborníkom.                                    

Zdroj: mojdom.zoznam.sk

Foto: inter-okno.sk