Bolesti chrbta sú metla ľudstva. Trpí nimi dokonca viac ľudí ako bolesťami hlavy. Pri príležitosti Svetového dňa chrbtice, ktorý pripadá na 16. októbra, pre vás máme dobrú správu. Prevažná väčšina bolestí chrbta je spôsobená zlým životným štýlom a môžete sa ich pomerne ľahko zbaviť.

Fakty o bolesti chrbtice:

  • aspoň raz za život ňou trpí 80% populácie,
  • nevyhýba sa ani deťom a mladým ľuďom,
  • najčastejšie bolí krčná a bedrová chrbtica,
  • dlhodobé problémy môžu poškodiť miechu.

 

  1. Nastavte si správne monitor

Jedným z najčastejších problémov je prílišné skláňanie hlavy k počítačovej obrazovke alebo k papierom na stole. Pre krčnú chrbticu je tento dlhodobý pohyb neprirodzený, pretože jej úlohou je držať hlavu vzpriamenú.

Pomôže, keď si nastavíte monitor tak, aby ste nemuseli skláňať hlavu. V prípade núdze ho podložte knihami alebo napríklad krabicami od pizze.

group of smiling people exercising in the gym

  1. Choďte po schodoch

Dlhé sedenie je pre ľudské telo neprirodzené. Pritom v súčasnosti má sedavé zamestnanie veľká časť populácie. Využívajte každej chvíľky, kedy sa môžete pretiahnuť.

Chodievajte v práci ku vzdialenejšej kopírke alebo namiesto výťahu používajte schody. Aj tento nepatrný pohyb uľaví príliš namáhaným chrbtovým svalom z nevhodnej pozície.

 

  1. Cvičte raz denne

Posilňujte a naťahujte chrbtové svaly. Bolesti chrbtice sa zbavíte omnoho zdravšie a bezpečnejšie, než keď budete prehĺtať prášky proti bolesti.

Cvičte skôr v pomalšom tempe, aby ste si svaly nenatiahli . Ideálne je pravidelné cvičenie raz denne.

 

  1. Používajte anatomický vankúš

Ak vás krčná chrbtica pravidelne bolí ráno, problém bude v matraci alebo vo vankúši.  tvrdý a príliš vysoký vankúš udržuje celú noc vašu krčnú chrbticu v neprirodzenej polohe.

Riešením sú špeciálne anatomické vankúše, ktoré sú navrhnuté tak, aby poskytli chrbtici dostatočnú oporu. Tá najviac trpí pri spánku na bruchu. Existujú však špeciálne vankúše, ktoré krk podoprú aj v tejto polohe.

 

  1. Vymeňte matrac

Keď máte zlý matrac, ani ten najlepší vankúš vás nezachráni. Zabudnite na najlacnejšie molitanové matrace a kúpte si typ s ortopedickými vlastnosťami. S výberom toho správneho matraca na mieru vám poradí konfigurátor Dr. Sleep.