Dostupnosť operácie očí na odstránenie dioptrií môže vyvolávať dojem, že týmto zákrokom sa všetko končí. Predsa však len ide o zásah do ľudského organizmu, takže by ste sa mali pripraviť aj na to, čo vás čaká po zákroku. Či už na druhý deň alebo o týždeň.

Lepšia technika operácie očí, rýchlejšie hojenie

Dnešné očná lasery majú obrovskú výhodu v tom, že rekonvalescencia prebieha rýchlo a v podstate bezbolestne. Kým po zákroku najstarším excimerovým laserom museli pacienti rátať s niekoľkodennou práceneschopnosťou a rovnako dlho sa trápili aj s bolesťou, ktorú museli tlmiť liekmi, dnešné femtosekundové lasery umožňujú bežné fungovanie už na druhý deň po operácii očí. Aby sa ale oči naozaj dobre zahojili, je treba vedieť, čo dodržiavať bezprostredne po zákroku.

Prvý deň po operácii očí

Hoci hneď po operácii sa zraková ostrosť vracia približne na 80 %, prvý deň po zákroku femtosekundovým laserom sa neodporúča sledovať televíziu ani monitor počítača. Deň od operácie očí by mal pacient odpočívať.

Bezprostredne po zákroku je tiež potrebné v pravidelných intervaloch kvapkať si do očí antibiotické kvapky. Na druhý deň po zákroku sa tiež začína s aplikáciou umelých sĺz, ktoré mnohí potrebujú ako prevenciu voči syndrómu suchého oka. Nie je to však pravidlom. Určite by ste sa však nemali prvé dni očí dotýkať, lebo hrozí zanesenie infekcie do oka.

Prvý týždeň a neskôr

V prvý týždeň sa vyhýbajte zadymenému a prašnému prostrediu. Ak je to možné, tak celý prvý týždeň, kedy používate antibiotické kvapky. Zraková ostrosť sa v priebehu prvých dní stále ešte upravuje, takže v záujmu bezpečnosti by ste si nemuseli sadať za volant. Naopak, nemusíte sa obávať ani zimy či ostrého vetra. Vašim očiam to neškodí, len môže spôsobovať výraznejšie slzenie.

Dva týždne po operácii by ste sa mali vyhýbať športom, pri ktorých by mohol hroziť úraz oka. Takisto by ste si takú dobu nemali líčiť oči.