Pri výbere krbu musíte mať v prvom rade jasno v tom, či vám bude krb slúžiť ako dekorácia alebo zdroj tepla. Dekoratívny krb, čiže biokrb, si môžete dovoliť aj v bytovke či paneláku, má minimálny výkon a oproti krbovým kachliam je lacnejší. Krbové kachle určené na vykurovanie môžu vykurovať iba jednu miestnosť, alebo môžu slúžiť ako hlavný zdroj vykurovania. V takom prípade sa teplo rozdelí do celého domu – postará sa o to teplovodný výmenník, prípadne teplovzdušné rozvody.

Výkon krbu sa určuje podľa veľkosti vykurovaného priestoru a podľa stavu domu. Ak nie ste si istí aký krb vlastne vybrať, pokojne sa obráťte na profesionálov, skúsená stavebná firma vám poradí „na mieru“. O kúrení by ste mali tiež vedieť zopár vecí – ako oheň úspešne zapáliť, ako spaľovať efektívne – aby ste mali druh ohňa, po akom túžite. Tu je niekoľko tipov ako na to:

VÝBER SPRÁVNEHO DREVA

To, akým drevom budete kúriť, závisí od vašich požiadaviek na komfort, arómu a vizuálnu stránku. Ak chcete mať krb s konštantným tepelným výkonom a nízke plamene so žiariacimi uhlíkmi, zvoľte si tvrdé druhy dreva. Ak chcete čo najviac tepla za čo najkratší čas a nevadí vám chladnejší dom ráno, vyberte si mäkký druh dreva. Najkrajšiu arómu vám dajú aromatické dreviny ako orech a ovocné stromy.

Energetická hodnota tepla je vyššia z tvrdých drevín. Je dôležité spaľovať vysušené drevo – iba suché drevo prinesie dobrý, stabilný a čistý oheň a menej kreozotu. Nevysušené drevo má v sebe veľa vlhkosti, horí neefektívne, dymí a dáva málo tepla.

ZAPÁLENIE OHŇA V KRBE

Vedieť ako správne oheň v krbe zapáliť je kľúčové. Na pochopenie nám poslúži jednoduchý model založenia ohňa. Ide o tzv. „trojuholník horenia“. Tri nevyhnutné prvky na založenie ohňa sú teplo, palivo a vzduch. Je niekoľko spôsobov ako založiť alebo znova zapáliť oheň. Jedným z najbežnejších je použitie novín a zápaliek / zapaľovača. Nikdy nepoužívajte lesklý papier z časopisu, pretože môže uvoľňovať toxické výpary a tvoriť nebezpečný kreozot v komíne. Na zapálenie ohňa v krbe nikdy nepoužívajte horľavé kvapaliny ako napríklad benzín, je to extrémne nebezpečné a zbytočné.

Ďalším konvenčným spôsobom ako roznietiť oheň je použitie dvoch polien na podpaľovanie, ktoré sú najemno naštiepané (najlepšie z mäkkého ihličnanu, napr. z borovice) a ovinuté novinami, ktoré zapálite. Aby sa oheň rozhorel, krby musia mať dostatok kyslíka. Rošt ohniska pomáha dodávať vzduch do ohňa. Otvorená klapka krbu vytvorí dostatočný prieťah vzduchu potrebný na horenie.