Najväčšie nástrahy v horách, ktoré vedú k zraneniu

Nie každý výlet do hôr končí s peknými spomienkami. Zranenia v horách sú bežnejšie, ako si myslíte. Vo väčšine prípadov ide len o malé zranenia, ktoré vyrieši ošetrenie. Občas si však hory vyberú svoju daň a horskí záchranári odnesú z lesa už len nevládne telo. Vyhnite sa nástrahám hôr a buďte pripravení na rizikové situácie.

Pohyb na neoznačených trasách

Neoznačené trasy môžu viesť cez miesta, kde na vás striehne veľa nebezpečných situácií. Najčastejšie sa ľudia zrania, pretože sa pošmyknú a spadnú na zem alebo do rokliny. Nespevnené okraje nevyznačených cestičiek sú veľmi rizikové. Ak si k tomuto riziku prirátate, že ľudia nenosia turistické topánky, ale len tenisky či sandále, uvedomíte si, prečo tak často čítate o pádoch do roklín.

Zle vybraný teréne a preceňovanie

Príprava je pred túrou veľmi dôležitá. Okrem materiálnej prípravy venujte pozornosť výberu trasy. Mali by ste mať vždy dostatočnú časovú rezervu pre prípad, že niekto z vašej skupiny je pomalší. Spomaliť vás môže i počasie. Vždy plánujte trasu s ohľadom na najslabší článok. Ani ľudia s dobrou kondíciou nemusia dobre zvládať prudké stúpanie alebo dýchanie vo vyššie položených miestach.

Nevhodné obutie a oblečenie

Samostatnú kapitolu tvorí nevhodné obutie a oblečenie. Turistická obuv vie skutočne zabrániť väčšine zranení v horách. Zásadná je ochrana proti pošmyknutiu a vyvrtnutiu členka. Pánska a dámska turistická obuv vyššieho strihu dobre fixuje chodidlo. Podošva tlmí nárazy a vytvára stabilnú bariéru pri styku obuvi s mokrou zemou. Rýchlo schnúce oblečenie zvýši komfort počas túry. Nebudete ničím rušení a môžete sa sústrediť na pohyb.

Neznalosť, ako sa chovať počas búrky

Ďalším faktorom, ktorý spôsobuje zranenia v horách, je počasie. Pred každou túrou si overte predpoveď počasia. Ak je riziko búrok vysoké, odložte treking na iný deň. Okrem predpovede si prečítajte aj výstrahy horskej služby. V prípade, že vás búrka v horách predsa len zastihne, chovajte sa podľa nasledujúcich pravidiel: Blesk udrie hlavne na vrcholoch hôr, na otvorenom priestranstve a do stromu. Vyhnite sa takýmto miestam. Zíďte do nižších výšok a nájdite si miesto ďalej od stromov, napríklad v blízkosti nižších kríkov. Schúľte sa a sadnite si na batoh. Vodivé predmety umiestnite aspoň dva metre od vášho úkrytu. Ak ste v skupine, dodržiavajte rozstupy.