Nudia vás už asfaltové cyklistické trasy? Kúpte si horský bicykel!
Nudia vás už asfaltové cyklistické trasy? Kúpte si horský bicykel!

Horské bicykle sú nielen prostriedkom pre dopravu, ale aj spôsobom, ako objaviť krásu prírody a zažiť trochu adrenalínu. Tento model bicykla je navrhnutý tak, aby vám pomohol zvládať rôzne terény a umožnil prekonávať náročné trasy. Bez ohľadu na to, či ste náročný cyklista, ktorý zvláda trailové trasy, alebo si len chcete vyjsť do hôr, s horským bicyklom si zaručene užijete zábavu na dvoch kolesách.

Kedy sa začali využívať horské bicykle

Prvé horské bicykle boli vyrobené v 70. rokoch 20. storočia, keď sa skupina nadšencov v Kalifornii rozhodla modifikovať bežné bicykle na zvládanie hrboľatého terénu. Výsledkom bol vznik prvého špeciálne upraveného bicykla, ktorý sa rýchlo stal populárnym medzi dobrodruhmi a cyklistickými nadšencami rovnako ako cyklistický trenažér alebo stepper.

V priebehu času sa horské bicykle neustále vyvíjali. Moderné technológie a materiály umožnili výrobu ľahších a odolnejších rámov, zlepšenie tlmenia a brzdových systémov. Vývoj špecifických súčiastok pomáha  zvyšovať výkon na technických tratiach. V súčasnosti si môžete na stránkach obchodu inSPORTline kúpiť veľa typov horských bicyklov ako sú trailové, enduro alebo dowhnill.

Ako sa líši horský bicykel od iných typov bicyklov

Rám je srdcom každého horského bicykla. Výroba rámu z odolných materiálov ako je hliník, uhlíkové vlákna alebo titan zabezpečuje nielen pevnosť, ale aj ľahkosť bicykla. Geometria hrá dôležitú úlohu pri pohodlí a ovládateľnosti. Agresívnejšia geometria je vhodnejšia pre downhill a enduro horské bicykle, zatiaľ čo trailové bicykle majú pohodlnejšiu geometriu pre dlhšie jazdy.

Väčšina moderných horských bicyklov sú vybavené tlmičmi na prednom a zadnom kolese. Celoodpružené horské bicykle sú zárukou, že zvládnete skoky a rôzne iné triky v horskom teréne. Odpruženie zvyšuje pohodlie a kontrolu na nerovnom teréne. Existujú rôzne typy odpružení vrátane vzduchových a pružinových systémov, pričom každý má svoje výhody a ovplyvňujú aj cenu bicykla.

Horský bicykelšpeciálnu prevodovú sústavu, ktorá umožňuje cyklistom efektívne prekonávať rôznorodý terén. V nepredvídateľnom teréne je dôležitá bezpečnosť. Brzdy sú kľúčovým prvkom bezpečnosti počas jazdy na horskom bicykli. Kotúčové brzdy sú štandardom na horských bicykloch, pretože poskytujú výbornú brzdnú silu a účinnosť aj v horských podmienkach. Ráfikové brzdy sú populárne pre nízku váhu. Bicykle s týmto brzdným systémom sú lacnejšie.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywiter