Premeniť starú predsieň na štýlovú miestnosť je poriadna fuška. A hlavne, ak to robíte tajne, tak ako ja doma u rodičov.

Bývanie s rodičmi má určité výhody, no pocit, keď sme sa s manželom konečne presťahovali do nového a hlavne vlastného bytu, bol na nezaplatenie. Aj keď náš bytík sa nemohol porovnávať s rodinným domom rodičov, podarilo sa nám ho zariadiť presne podľa našich predstáv. Nadšená z interiéru bola aj moja mama. Najviac ju uchvátila predsieň, ktorá bola síce typicky malá, aj napriek tomu efektívne vytvárala potrebnú ilúziu priestoru. Napokon, jej nadšenie som celkom aj chápala.

Dom, v ktorom som vyrastala a kde som strávila aj prvé roky manželstva, prešiel síce niekoľkokrát renováciou, no vždy sa v prvom rade myslelo na obývačku, spálňu či kuchyňu. Predsieň bolo skrátka to posledné, nad čím rodičia pri obnove interiéru a rozdeľovaní financií uvažovali. Bola to skutočná škoda, keďže ich vstupná miestnosť bola priestranná s veľkým potenciálom.

Dovolenka prišla vhod

O pár mesiacov neskôr rodičia oslavovali okrúhle výročie svadby, rozhodli sa užiť si pri tejto príležitosti dvojtýždňovú dovolenku v Taliansku. Žiaľ, s týmto nápadom nás predbehli, sami sme im chceli darovať k výročiu pobyt v niektorej z teplých južných krajín. Malo to byť zároveň naše poďakovanie za roky, ktoré sme u nich strávili a počas ktorých nám pomáhali vo všetkých smeroch. Čo teraz?

Lámala som si nad správnym darom hlavu, až do ich ďalšej návštevy u nás. Keď som zbadala, ako zasnene mama pozerá opäť na tú našu modernú predsieň, všetko mi bolo jasné. Prerobíme im konečne miestnosť, na ktorú sa dlhé roky zabúdalo! Vedela som však, že mama by na to nepristúpila.

So svojím plánom som sa teda najskôr zdôverila iba manželovi a po jeho súhlase otcovi. Po prvotnom odmietaní a kratšom váhaní predsa len povedal áno. Rozhodli sme sa napokon, že mame túto novinku zatajíme a pokúsime sa prestavbu kompletne stihnúť do ich návratu z dovolenky.

Tajné zisťovanie pri nákupoch

Po prvotnom nadšení ma pochytil nefalšovaný stres a panika. Veď ani neviem, aké predstavy o ideálnej predsieni moja mama má! Čo keď sa jej výsledok nebude páčiť? Oco mi niečo navrhol, no spoľahnúť sa v tomto iba na vkus muža by bola poriadna nerozvážnosť.

Napadla ma skvelá myšlienka – pod zámienkou, že potrebujem nejaké doplnky do bytu som do viacerých predajní s nábytkom zobrala aj mamu a nenápadne som zisťovala, aké štýly a farby by sa jej do predsiene pozdávali. Bola som si istá, že ani len netuší, čo na ňu chystáme. Prv, než odišli dovolenkovať, sme s otcom všetko pomerali a dohodli sa na základnom dizajne a predstave. Konečne nastal deň D, keď rodičia odišli a my sme sa mohli pustiť do prác.

Dlažba vytvorila efekt dreva

Prvý problém, ktorý sme nevyhnutne museli vyriešiť, bola podlaha. Až na úzky pás pri vchodových dverách bol všade v miestnosti natiahnutý pomerne nový koberec. Po menšom váhaní sme sa rozhodli zbaviť sa ho. Len som dúfala, že mama tento môj rázny krok predýcha.

Pôvodnú dlažbu, ktorú si pamätali snáď ešte moje odreté detské kolená, sme vymenili za úplne novú. Podarilo sa nám zohnať dlažbu s dreveným vzorom, ktorý výborne imituje parkety v ostatných izbách domu. Bola som neskutočne nadšená… Niekedy stačí málo a celá miestnosť zrazu získa iný vzhľad, a to sme len v začiatkoch!

Z pôvodného nábytku sme v predsieni neponechali nič. Keď už renovácia, tak poriadna. Samotná skriňa s komodou bola veľká, ťažká a oba kusy pôsobili zbytočne robustným dojmom. Do garáže sme odložili staré ratanové kreslá aj so stolom. Ak si ich budú chcieť rodičia ponechať, môžu ich v lete dať ku krbu alebo zaniesť na chatu.

Všetko išlo ako po masle

Keďže len pred niekoľkými mesiacmi sme sami vyberali moderný predsieňový nábytok do nášho bytu, mala som v malíčku všetky veci potrebné pre zariadenie útulnej a zároveň funkčnej miestnosti.

Už som spomínala, že predsieň u rodičov bola pomerne veľká, napokon sme však pred normálnymi uprednostnili dve vstavané skrine v príjemnom dubovom prevedení s mliečnymi sklami na čelnej strane. Po ich namontovaní som okamžite vedela, že sme sa rozhodli správne, boli prekrásne. Okrem toho veľké množstvo úložného priestoru sa mojim rodičom určite zíde.

Ku skriniam sme zvolili ladiaci vešiakový panel, ktorý na vrchu disponoval úložnou poličkou. Neskutočne praktická vec, ktorá našim pri vstupe do domu roky rokúce chýbala. Na rad prišli botníky a praktické komody. Pri tejto časti nábytku som váhala asi najviac. Výber bol tak široký a pestrý, v predsieni som si vedela predstaviť hneď niekoľko unikátnych kúskov, ktoré dodajú miestnosti štýl, hravosť a bez problémov ohúria každú návštevu. Napokon sme vybrali vkusnú a farebne ladiacu komodu, ktorá mala viaceré zásuvky i väčší priestor s dvierkami.

Nedostatok svetla bol problém

Jediný problém, s ktorým sme v miestnosti bojovali, bol nedostatok svetla. Keďže dovnútra prenikalo to denné iba cez rám skla nad vchodovými dverami, bolo nutné zapracovať na skutočne funkčných svetlách. Rozhodli sme sa do predsiene zakúpiť nielen bodové osvetlenie, ale aj dizajnérsku lampu, ktorá, okrem toho, že priniesla zdroj svetla, vyvolávala príjemný a útulný dojem.

Zvyšné doplnky som ponechala na mamu. Bodové osvetlenie zmenilo okamžite vzhľad predsiene. Pri pohľade na náš výtvor som pôvodnú miestnosť už ani nespoznávala. Všetko bolo krásne, nové a trendy. Bola som na seba, na manžela a na ústretových robotníkov neskutočne pyšná.

Netrpezlivo som čakala na príchod našich z letiska. Čo na to mama povie? Dúfala som, že bude spokojná a milo prekvapená. A veru, po prvotnom šoku, ktorý trval pár sekúnd, sa dokonca od šťastia rozplakala. Že je z premeny nadšená a viac než spokojná, bolo jasné každému!