Semester je v plnom prúde, a hoci zápočty a skúškové obdobie sú ešte pomerne ďaleko, Vy, ktorých tento rok čaká písanie diplomovky či bakalárky už pomaly riešite, akú tému si vybrať alebo zháňate dostupnú bibliografiu a overujete zdroje. A tak je to správne, inak sa Vám môže práca na záverečnej práci značne skomplikovať. Najmä, ak si vyberiete zlú tému.

Ako na tému v záverečnej práci

V prvom rade si hneď na začiatku dobre zvážte, ako má Vaša budúca bakalárska práca, prípadne diplomovka vyzerať. Chcete napísať text, ktorý Vám nezaberie veľa času a zbytočne sa s ním nenatrápite? A tiež nech je to oblasť, o ktorej veľa viete a je k nej dostatok zdrojov. Dobre, to Vám nikto nezazlieva, ale rozhodne to odporúčame tým z Vás, ktorí bakalárskym či magisterským štúdiom skončia.

A Vy, ktorí plánujete pokračovať v štúdiu ďalej, napíšte takú prácu,  ktorá prinesie niečo nové a je možné ju ešte rozvíjať.

Jednoduchšia bakalárka či diplomovka

Google náš nepostrádateľný. Stačí si do vyhľadávača zadať tému, ktorá Vás zaujíma a je to. Razom sa Vám zobrazí všetko, čo s danou tematikou súvisí. Hneď budete mať lepšiu predstavu o tom, koľko prác už sa jej venovalo, koľko zdrojov máte k dispozícii a tiež, či je na internete aj nápomocná diplomovka na stiahnutie s veľmi príbuzným zameraním.

Ak chcete mať prácu rýchlo „z krku“, zvoľte si takú tému, o ktorej nájdete veľa rôznorodých informácií aj dostatok relevantných zdrojov. Ale pozor! Pri obľúbenej téme hrozí aj vyššie riziko zhody Vašej záverečnej práce s už existujúcimi prácami v Centrálnom registri záverečných a kvalifikačných prác. A tiež je o tieto témy najväčší záujem, takže sa na ňu prihláste čím skôr.

Záverečná práca

A čo v druhom prípade, a teda, ak  nie je Vaším cieľom čo najrýchlejšie „zbúchaná“ diplomovka alebo bakalárka? Vy všetci, ktorí si trúfate a chcete oslniť celú katedru, voľte témy špecifické, čo najťažšie, ku ktorým je málo dostupných informácií aj zdrojov. Hoci to znie dosť odstrašujúco, ak ste skutočne odhodlaní prísť s niečím novým a prevratným, choďte do toho. Podobne ladené, precízne a originálne spracované záverečné práce s novátorským pohľadom na vec sú skutočne veľmi dobre oceňované. A sú tým najlepším predpokladom na prácu rigoróznu či ďalšiu vedeckú prácu.

Pokiaľ sa teda rozhodnete siahnuť po menej opozeraných témach, nemusíte sa ani obávať prílišného záujmu ostatných študentov, čo však ešte neznamená, že prácu na Vašej záverečnej práci máte zbytočne odkladať. To rozhodne nie. Pustite sa do písania a zháňania materiálov čím skôr, nech výsledok Vášho niekoľko mesačného snaženia skutočne stojí za to.