Myslíte si, že autá na diaľkové ovládanie sú len pre malé deti? Potom vedzte, že nie sú RC autá ako RC autá. Tie totiž vedia poskytnúť perfektnú zábavu tak deťom, ako dospelým. A drony taktiež. Čo vlastne ponúkajú a prečo je s nimi taká zábava?

Diaľkové ovládanie. Keď malé dieťa, najčastejšie asi chlapec, začuje toto slovné spojenie, jeho telom zrazu prejde vlna adrenalínu, nadšenia a šťastia. Tento pocit však nie je tak výrazne viazaný na vek a aj u dospelých evokuje veľkú zábavu. Prečo sú však veci na diaľkové ovládanie synonymom takej zábavy a sú tak výnimočné? Pre nás, dospelých ľudí, bolo vždy autíčko na diaľkové ovládanie niečím špeciálnym, pretože keď sme boli malí, RC autá na diaľkové ovládanie neboli vôbec bežné. Častým riešením boli autá na „diaľkové“ ovládanie, ktoré boli s ovládačom spojené šnúrou, cez ktorú sa prenášal signál z ovládača na auto. Až neskôr sa rozšírila technológia rádiového prenosu tohto signálu, na čom fungujú takmer všetky RC autá. Aj autá však raz omrzia a človek začne mať túžbu ovládať niečo vzdušné, veľkej popularite sa tak tešia lietadlá a vrtuľníky na diaľkové ovládanie, ale najmä drony.

Pre malých aj veľkých

RC autá sa delia na niekoľko podkategórii podľa pohonu a určenia. Početnou kategóriou, ktorá sa s RC autami hrá, sú, samozrejme, deti. RC autá určené pre deti majú iné vlastnosti a charakteristiku ako vyspelé RC autá, ktoré sú určené skúsenejším používateľom. Majú jednoduchú konštrukciu, ktorá je čo najsolídnejšia, keďže v detských rukách zažije auto na diaľkové ovládanie za deň viac kolízií, ako majú 4 série Kobry 11. Ich výkon nie je vysoký, rovnako ako ich maximálna rýchlosť. Ovládanie je veľmi jednoduché a prispôsobené detským prstom, ktoré nie sú úplne zvyknuté na jemnú manipuláciu s ovládačom. Ich dizajn je ale pútavý, váš potomok si určite veľmi rýchlo vyberie svoje RC auto snov. Čo však tie pokročilejšie RC autá? Pri nich máte na výber tri možnosti pohonu – s elektrickým, benzínovým motorom alebo špeciálne RC autá na vodíkový pohon, ktoré sú určené najmä na rôzne experimenty. Je len na vás, či uprednostníte elektriku alebo benzín. RC autá zoženiete v rôznych cenových hladinách, od ceny tak závisí výkon, maximálna rýchlosť a iné schopnosti auta. Vy sami sa musíte rozhodnúť, koľko ste ochotní do svojho detského sna investovať. RC autá však nie sú len zdrojom zábavy, s tými pokrokovejšími sa dokonca môžete zúčastniť mnohých súťaží a pretekov!

A čo RC drony s kamerou?

O tom, že drony dnes zaznamenávajú obrovský boom, niet pochýb. Navyše, RC drony s kamerou sú úžasným spôsobom, ako si užiť veľkú zábavu a následne sa s ňou podeliť aj s vašimi kamarátmi v podobe videa. Tak ako autá na diaľkové ovládanie, aj RC drony zoženiete v rôznych cenových hladinách, na ktorých závisia schopnosti a možnosti drona. Tie najlacnejšie sú bez kamery, drahšie modely majú kameru, ktorej kvalita závisí od ceny drona. Lacnejšou verziou sú RC drony s kamerou, ktorá nahráva záznam na SD kartu, ktorý si môžete po lete pozrieť. Tie vyspelejšie umožňujú sledovať zábery z kamery naživo na vašom telefóne alebo inej obrazovke. RC drony ako také sú však vhodné skutočne pre každého. Ich ovládanie nie je vôbec náročné, ako sa môže zdať, vďaka rôznym asistenčným systémom vás váš dron vždy podrží a nemusíte sa báť, že by ste nad ním stratili kontrolu. Tieto systémy, ktoré vám ovládanie uľahčujú, nájdete aj pri lacnejších modeloch, nejedná sa tak iba o výsadu drahých modelov. Tak nečakajte a vyberte si svojho RC drona, RC auto alebo iný RC produkt, napríklad na webe Pecka – Modelár a zažite zábavu, akú ste dlho nezažili!