Sila a vitalita. Ako začať s jogou

Joga nie je športom v pravom zmysle slova. Samozrejme, že jej cvičením získate silu, zvýši sa vaša vitalita a čiastočne aj vyformuje postava. Joga je predovšetkým o spojení mysle a tela, o dosiahnutí rovnováhy a o relaxácii. Pri prvých lekciách jogy nejde o žiadne krkolomné pozície, a preto sa smelo vydajte na cestu k objaveniu svojich maximálnych limitov.

Prvé hodiny jogy

Každý začiatočník by mal prvé hodiny jogy cvičiť pod dozorom skúseného trénera. Nie je to ako pri ostatných cvičeniach, keď si pustíte video z internetu, stačí vám guma na cvičenie či činky a ihneď trénujete o sto šesť. Pri joge je dôležitá nielen samotná technika, ale predovšetkým dýchanie. Ak začnete jogu cvičiť bez inštruktáže skúsenejšieho, môžete si veľmi ľahko privodiť zranenie alebo minimálne si natiahnete sval. Tréner vám okrem toho pomôže zistiť, ktorý druh jogy je pre vás ten najlepší. Cvičiť môžete individuálne alebo v skupinách. Niektorí ľudia preferujú skupinové cvičenie, pri ktorom pociťujú prílev energie od ostatných jogistov. Pri vašej ceste k joge vám pomôže i to, keď sa budete dobre cítiť. Preto si kúpte pohodlné oblečenie, najlepšie také, ktoré je určené na jogu a dôležitá je taktiež podložka na cvičenie. Máme pre vás skvelý tip – pohodlné oblečenie na jogu a podložky nájdete bez dlhého hľadania na stránkach e-shopu inSPORTline. Keď zvládnete prvé lekcie a naučíte sa techniku cvikov, môžete začať s cvičením doma. Pri joge je veľmi dôležité prostredie na cvičenie. Nájdite si svoj kútik, kde vás nikto nebude rušiť. Môžete si toto miesto vyzdobiť, zapnúť si relaxačnú hudbu alebo sa povzbudiť vôňou esenciálnych olejov.

Ako pokračovať

Po vytvorení kútika na cvičenie je potrebné si určiť čas, ktorý budete joge venovať. Pravidelnosť je dôležitá a jedine vďaka pravidelnému cvičeniu uvidíte výsledky. Niekomu vyhovuje cvičiť ráno, iný cvičí až po príchode z práce. Najlepšie by však bolo, keby ste si našli čas na jogu ráno ihneď po prebudení. Joga vás osvieži a dodá vám energiu na celý deň. Ak patríte medzi ľudí, ktorí sa sami nevedie k aktivite dokopať, bude lepším variantom, keď si zaplatíte permanentku. Možno vás práve peniaze investované do vstupenky motivujú k pokračovaniu v cvičení. Na druhej strane joga nie je šport, a preto ak vás neosloví počas prvých hodín, ťažko si k nej nájdete cestu.

Čo jesť pri joge

Joga je síce relaxačné cvičenie, ale dokáže byť aj riadne vyčerpávajúca. Pred i po hodine jogy by ste mali dodržiavať určité pravidlá v stravovaní. Pred cvičením by ste nemali jesť žiadne ťažké jedlá. Ideálne je nejesť približne dve hodiny pred jogou. Ak vás chytí hlad, doprajte si smoothie, ovocie alebo hrsť orieškov. Po joge by ste opäť mali telo nechať dve hodiny bez jedla. Po tejto dobe sú ideálnymi jedlami zeleninové šaláty, ryby, tofu alebo fit chlieb s avokádovou nátierkou.