Pamätáte si na staré dobré hity 60. rokov, alebo Vás viac lákajú skladby nového tisícročia? A čo tak letné songy, ako napríklad ten minuloročný od Pharella Williamsa? Každý rok má svoj letný hit. Čo ho však robí skutočne letným? Aké je jeho tajomstvo, ktoré ho robí takým mega obľúbeným?

Leto, leto, leto

Bude tu čo nevidieť. Horúce, šantivé a milované letné obdobie. Pripomínajú nám ho študentky v minisukniach, otvorené terasy barov, ale aj hity znejúce z rádií. Sú ľahko zapamätateľné, “penivé” a zábavné. Často však aj pominuteľné. Zaujímavé je, že v uplynulých rokoch neboli všetky prázdninové songy až také veselé.

Beach Boys

V 60. rokoch pop vybudoval niečo ako micro priemysel. Celý hudobný svet sa točil okolo detí hrajúcich sa na pláží a všetci cítili, že k tejto idylke musí byť vyrobený soundtrack. Bryan Hyland slintal o dievčati Itsy Bitsy Teenie Weenie Yellow Polka Dot Bikini. The Beach Boys preferovali surfovanie a vlastnú pláž vo svojich hitoch All summer long, Get  around Fun fun fun.

Zvrat v starom vzorci

Mungo Jerry dal do svojho letného vzorca starý twist a rytmus plážového párty shuffle. O dve desaťročia neskôr zažiarili DJ Jazzy Jeff a Fresh Prince. V rámci leta stavili na osvedčený rap, vďaka ktorému vznikla aj skladba Summertime. Pieseň však nemá nič spoločné s plážou, surfovaním a bikinami. Do pozornosti sa dostáva krúženie okolo parku. Spieva sa tu i o cestovaní dve míle za hodinu tak, aby tomu všetci uverili. Samozrejme, nesmú chýbať ani veľké reproduktory na basy. Bez toho by leto v 90. rokoch neexistovalo.

Tanečné šialenstvo

Niekedy letom poriadne zatočili aj tance, ktoré sa masovo natáčali a boli súčasťou každej letnej párty. Príkladom takýchto hitov sú Lambada (1989), Macarena (1996), Livin la vida loca (1999), „Kečap song“ (2002) či Gangnam style (2012). Podľa mnohých kritikov sú súčasťou svadobného očistca. Priam vyžadujú plážové nohavice a tanec na letnom piesku. A voľakedy možno aj jeden pohárik na odvahu.

Letné hymny

Nemusia byť tak dokonale letné. Čo ich všetky spája? Aktívnosť a pozitívnosť. Dôležité je dať nadšencom hudby niečo chytľavé, aj keby bol text hlúpy a nezmyselný. Stačí si spomenúť na oficiálne titulovanú pesničku Dragosta din tei, ktorú všetci poznajú vďaka „Maia – hi, maia – hu“ alebo „Numa – numa.“ Nikto netuší, čo to znamená, no s nadšením to pokrikuje celý svet. A čo letný slovenský hit? Tým najchytľavejším asi navždy zostane Žijeme len raz. Tajomstvo čarovného letného okamihu sa aj takto nalepí na každého. 

Leto 2014

V akom znamení sa bude niesť hudba tohtoročného leta? Potenciálne úspešnou letnou skladbou by mohol byť hit Ariany Grande s názvom Problem. Ďalším nádejným hudobníkom prázdninových dní môže byť Calvin Harris a Pharrell Williams. Pokiaľ uvažujeme o Slovensku, asi sa radšej nechajme prekvapiť.

Autorka: Stanislava Andraščíková

Zdroj: bbc.com 

Foto: chfi.com