Volá sa Liza Snook a má na starosti virtuálne múzeum obuvi. Je kurátorkou Shoeting stars, novej šou organizovanej Kunst Hausom vo Viedni, ktorý je súčasťou múzea Hundertwasser. Ešte stále neviete o čo ide? Liza miluje topánky. Práve o nich je celá šou, ktorá je pre Vás dostupná do 4. októbra tohto roku a je doslova za rohom.

Topánka ako umelecké dielo

Liza sa od začiatku svojho života pozerala na topánky ako na umelecké diela. Keď mala štyri roky, chodievala v maminých topánkach, ktoré si kúpila v Taliansku. „Obrazy obuvi som však začala zbierať pred 25 rokmi, s pohľadnicou hojdacieho koňa návrhu Vivienne Westwood.“ Virtuálne múzeum topánok založila Liza v roku 2004. Dnes obsahuje viac ako 4000 párov. „Vďačím za to študentom z vysokých škôl po celom svete. Posielajú mi svoje absolventské práce,“ dodáva Liza.

Diela architektov

Čoraz častejšie navrhujú topánky aj architekti. Liza hovorí, že v šou Shoeting Stars budete môcť vidieť prácu šiestich architektov vrátane Zaha Hadid a Rem Koolhaas. „Myslím, že architektov priťahuje obuvnícky dizajn, pretože je to zaujímavá forma výstavby,“ myslí si Liza. Miluje, ak je v topánkach kúsok zmyslu pre humor. V Shoeting stars je príkladom tejto vlastnosti topánka so žraločím dizajnom, či obuv zhotovená z príborov. Fantázii sa medze nekladú ani v tomto priemysle. „Jediné negatívum je, že to veľa ľudí nechápe. Niektorí sa pohoršujú, urážajú, nie sú ochotní vidieť v tom poetickosť. Na druhej strane sú schopní minúť celý majetok na topánky vyrobené z hovädzej kože. A to je podľa mňa smutné,“ priznáva Liza.

 

Zmeniť svoj svet

Podľa kurátorky výstavy je na topánkach najfascinujúcejšie práve to, že s jedným párom topánok môže človek zmeniť celý svoj outfit a to, kým vlastne je. „Som iný človek, keď nosím vysoké podpätky a iný v roztrhaných teniskách. Je to zmena.“ Ďalším fascinujúcim prvkom sme na nich my sami. Každý z nás si na nich niečo nájde – farba, tvar, materiál. Kto bol inšpiráciou Lizy Snook? „Najväčšími vzormi sú pre mňa Vivienne Westwood a Alexandre McQueen.“

Dívali ste sa niekedy na topánky ako umelecké diela? Mali by ste začať, stojí to za to!

 

Text: Stanislava Andraščíková

Zdroj a foto: bbc.com