Aj vy už máte dosť všetkých úžasných reklám, ktoré zaručujú zdravé a silné vlasy? Neuveríte, ale niekedy stačí obyčajný žihľavový šampón dobre kombinovaný so zdravým jedlom. Stará známa fráza „Si tým, čo ješ“ platí aj pre našu korunu krásy. „Vlasy odrážajú zdravotný stav, a celkový zdravotný stav je odrazom Vašej výživy,“ hovorí Elizabeth Cunnane Phillips, expertka na trichológiu (štúdia zaoberajúca sa vlasmi a vlasovou pokožkou). Pozrite sa s nami na potraviny, ktoré sú pre Vaše vlasy najlepšou voľbou a zároveň Vás dokážu urobiť šťastnými.

Ryby, rybky, rybičky

Prvú skupinu cenných potravín otvárajú losos a sardinky. Podľa doktorky Elizabeth Phillips je losos kľúčový práve vďaka svojím proteínom, omega 3 mastným kyselinám a vitamínom D. Dodáva, že ak ste skôr na sardinky, tak nevadí. Obsahujú totiž rovnaké množstvo týchto blahodarných prvkov dôležitých pre zdravé vlasy.

Hydina

Pokiaľ nepatríte medzi milovníkov rýb, hydina je najlepšou možnosťou ako dodať vlasom potrebné proteíny. Navyše obsahuje tiež zinok, železo a vitamín B12. Ten sa navyše môže postarať aj o rast Vašich vlasov a zabráni ich nadmernému vypadávaniu.

Vajcia

Už naše staré mamy si rady umývali vlasy vajíčkom. Vďaka nemu ich mali zdravé a lesklé. Stačí však, ak ich zaradíte do vášho jedálnička. Vajcia sú bohatým zdrojom bielkovín a železa. Patria k najväčším bojovníkom proti vypadávaniu vlasov.

Sladké zemiaky, mrkva, čučoriedky

Doktorka Cunnane Phillips vraví, že “žlté zlato” je významným zdrojom beta-karoténu. Naše telo ho totiž premieňa na vitamín A, ktorý podporuje zdravie vlasov na bunkovej úrovni. Čučoriedky rozťahujú krvné cievy, a tak dokážu prekrviť našu vlasovú pokožku, ktorá lepšie vstrebe ďalšie potrebné vitamíny. 

Špenát

Býva tiež nazývaný ako „super jedlo“ vďaka vysokému zdroju vitamínu C, beta-karoténu a kyseliny listovej. Všetky tieto živiny podporujú vlasový folikul a tkanivo vlasovej pokožky.

Text: Stanislava Andraščíková

Zdroj a foto: healthmeup.com, thewomanlife.com