Myslíte si, že takýto vzorec neexistuje? Možno. Ale čo nás nezabije, to nás posilní. A to platí v každom vzťahu. Správny výpočet prostredníctvom “vzorca lásky” si môžete overiť na tom, do akej miery využívate v partnerstve tzv. 6 základných pilierov.

Komunikácia

Áno, pokojne si môžete vzdychnúť, že Vám to vraví každý. Práve ona je vo všetkých vzorcoch vzťahu základom, bez ktorého neexistujú ďalšie dôležité výpočty. Ako na nej pracovať? Riaditeľka centra pre vzťahy v Austrálii, Lyn Fletcher, hovorí: „Je absolútne nevyhnutné, aby ste vo vzťahu komunikovali. Malo by však ísť o komunikáciu bez predpokladov, čo si ten druhý myslí alebo cíti.“

Láskavosť

Najčastejšie si na tento pilier potrpia ženy. Aj muži si ale všímajú malé skutky láskavosti. Pokiaľ viete byť k Vašim polovičkám pozorný a milý, vzorec Vás vždy dovedie k správnemu výsledku. Lyn Fletcher trvá na tom, že nemusí ísť o veľké veci, ale niekedy stačia klasické maličkosti, ako zapamätať si výročie alebo to, že manžel pokosil trávni, aj keď prišiel z práce veľmi unavený. Malé gesto dokáže zázraky. Tak sa aj nemožné vzorce dočkajú svojho výsledku.

Falošné očakávania

Idealizácia. To je zásadný postrach každého vzťahu. Neočakávajte, že láska bude vyzerať rozprávkovo po celý život. Neskladajte si svojho partnera na základe predstáv z internetu, televízie či médií. Dobré partnerstvo potrebuje veľa práce. Ak chceme rozumieť vzorcom lásky, musíme sa ich jednoducho naučiť. Vypusťte teda fakt, že láska musí určitým spôsobom nejako vyzerať, a namiesto toho uznajte to dobré, čo je vo Vašom vzťahu, a nie to, čo ste si predstavovali.

Riešte konflikt s mierom

Pri hádkach skúste do vzorca zapojiť mier. Aj toto je istým spôsobom komunikácia. Naučte sa hádať pozitívne, sadnúť si k tomu a všetko si vydiskutovať. Neutekajte od vzorcov, ak ich neviete vyriešiť, ale pokúste sa nájsť chyby a natrvalo zabojovať o vyriešenie akejkoľvek neželanej situácie.

Cieľ: Zmeniť partnera

Pamätajte si, že Vaším cieľom vo vzorci lásky nie je priateľa zmeniť. Zmierte sa so svojimi rozdielmi a dajte partnerovi priestor. Lyn Fletcher má na tento pilier jedno z najlepších vysvetlení: „Sú to ľudské bytosti rovnakým spôsobom, ako ste vy. A dúfajme, že sme schopní im odpustiť ich chyby rovnakým spôsobom, ako by sme chceli, aby bolo odpustené nám.“

Rokovanie, kompromis a tímová práca

Posledný – 6. pilier k úspešnému vyriešeniu vzorca zdravého vzťahu nie je však najmenej dôležitý. Trvalé partnerstvá sú postavené práve z týchto troch podujatí. Ani vzorce neexistovali samé od seba a potrebovali tím, ktorý im porozumel a zapojil ich do praxe.

Ak aj týchto 6 pilierov vo vzťahu chýba, Lyn Fletcher trvá na tom, že takéto vzťahy určite nie sú odsúdené na zánik. Stačí vyhľadať odbornú pomoc. Pokiaľ vzorce neovládame, môže nás ich predsa stále niekto doučiť.

Text: Stanislava Andraščíková

Zdroj: womansday.com.au 

Foto: mindcater.com