Poznáte to? Je Váš partner apatický, nešťastný a  pesimistický? Život s depresívnym partnerom je ťažký, no nemusí to vždy skončiť rozvodom. 

Áno, depresie skutočne môžu vyústiť až do rozvodu“, povedal Dr. Jay Baer, psychiater a riaditeľ oddelenia psychiatrie. Depresie dokážu poriadne skúšať trpezlivosť manželov. Je to o to horšie, ak depresiou trpia obaja partneri.

Depresia je výsledkom zmien v mozgu, ktoré ovplyvňujú nálady, myšlienky, sexuálny apetít, poruchy spánku, chuti do jedla a hladinu energie – všetky faktory majú vplyv na manželstvo, dokážu narušiť domov a rodinný život.

No nezúfajte, ponúkame Vám tipy od doktora Baer-a, ako si s týmto problémom poradiť. Nech sa páči: 

1 Snažte sa držať spolu – možno sa Vám to bude zdať nemožné, ale musíte si uvedomiť, že nepriateľom je tu depresia a nie depresívny partner. Mali by ste spolupracovať v boji proti depresii, aktívne pracovať na tom, aby sa Váš partner cítil lepšie. Napríklad taká každodenná prechádzka, tá ešte nikomu neuškodila.

2 Keď sa rozprávate o partnerovej depresii, buďte citlivý. Táto téma totiž môže vyvolať hnev a odpor, najmä, ak sa jeden z manželov často vyhovára a obviňuje druhého partnera.

3 Keď je jeden z manželom uzavretý a odmeraný, pravdepodobne sa pridružia aj problémy v sexuálnom živote. Alebo naopak, depresiu môžu spôsobiť intímne problémy, ktoré spôsobila fyzická choroba. Bude ťažké dostať Vášho partnera k lekárovi, ale určite sa to oplatí aspoň vyskúšať.

4 Vezmite iniciatívu do svojich rúk. Povedzte partnerovi: „Milujem ťa, ale neznášam sa pozerať, ako trpíš.” Depresia je častým problémom a nemali by ste sa za ňu hanbiť.

5 Buďte vnímaví! Trvajte na tom, aby manžel hovoril o svojom probléme, vždy je najhoršie dusiť to v sebe. Ak má niekto ťažkú depresiu, môže povedať aj to, čo by za iných okolností nepovedal, napríklad môže hovoriť, že nevie, či Vás naozaj miluje, a či chce ešte s Vami zostať.

6 Vyhľadajte odbornú pomoc! Ak si už neviete dať rady bez pomoci, určite stojí zato zájsť za lekárom a povedať mu o svojom probléme.

7 Citlivo vysvetlite deťom, aký máte problém, ubezpečte ich, že to nie je až také zlé, a že problém čoskoro vyriešite. Mnohým rodičom trpiacim depresiou pomáha zabudnúť na problémy a normálne fungovať, ak vstanú skoro ráno a vezmú svoje deti do školy. 

8 Buďte trpezliví, nič sa neudeje zo dňa na deň. Rátajte s tým, že to nevyjde na prvýkrát. Dobrou správou však je, že lekári môžu často pomôcť ľuďom s depresiou cítiť sa lepšie a dôstojnejšie fungovať.

9 Keď je v manželstve depresívny partner, často je to preto, že prechádzate zlým obdobím. Vtedy je potrebná terapia pre páry. Môžete sa naučiť, ako zlepšiť Váš vzťah.

10 Kým sa Váš partner z depresie nedostane, možno by ste sa mali obrátiť na dôveryhodného priateľa, ktorý Vám pomôže prejsť si tým zlým obdobím, aby ste do tej depresie neupadli napokon aj vy.

Veríme, že Vám naše tipy pomôžu ľahšie sa vysporiadať s neľahkou situáciou, pred ktorú ste boli postavený. Držíme palce a prajeme veľa šťastia. 

Zdroj a foto: livescience.com