Okrem obkladu a sanity má v kúpeľni nenahraditeľné miesto aj vhodné osvetlenie. Veď v kúpeľni prevádzame viaceré skrášľovacie procedúry, počas ktorých by sme mali na seba vidieť naozaj ostro. Aj preto musia svietidlá zabezpečiť dostatočnú svietivosť, a to v každom rohu miestnosti. Aké sú súčasné trendy kúpeľňových svietidiel?

Dbajte na odolnosť svietila voči vode

Osvetlenie do kúpeľne musí znášať náročnejšie podmienky, než svietidlá v iných miestnostiach. Sú vystavované nadmernej vlhkosti, a preto treba vyberať také materiály, ktoré sú voči nej odolné. Medzi ne patria najmä rozličné chrómované materiály či sklo. Rovnako treba dbať na dostatočnú mieru izolácie elektrických spojov a odolnosť voči vode. Tú popisuje parameter IP, najmä jeho druhá číslica. Čím je vyššia, tým svietidlo dokáže viac vzdorovať vlhkosti.  Svietidlá s druhou číslicou parametru IP 5 a vyššie sú vhodné do najvlhkejšieho prostredia priamo nad vaňu či do sprchového kútu, 3 až 4 sú zas ideálne napríklad ako osvetlenie k umývadlu, na ktoré môže občas padnúť niekoľko kvapiek.

onok-187-a-350x350

Kombinácia hlavného a vedľajších svietidiel

Ak rozmýšľate, ako optimálne rozložiť osvetlenie priestoru kúpeľne, stavte na model jedného hlavného osvetlenia s viacerými menšími. Hlavné osvetlenie by malo byť umiestnené centrálne a mať dostatočnú svietivosť, aby dokázalo osvetliť celú miestnosť. Dodatočné svietidlá sa hodia na miesta, kde potrebujete vidieť ostrejšie, napríklad nad umývadlo. Veľmi často sa volí aj osvetlenie k vani, ktoré pomôže dotvoriť atmosféru pri kúpaní. Vode odolné osvetlenie je dokonca možné použiť aj priamo do sprchovacieho kútu. Ak plánujete v kúpeľni vytvoriť rozličné sadrokartónové pohľady, je ideálne využiť ich potenciál na zabudovanie bodového osvetlenia.

Dominujú jednoduché geometrické tvary a biela farba

Medzi tvarmi svietidiel dominujú jednoduché oválne alebo štvorcové stropné lampy ako hlavný zdroj svetla či mierne predĺžené valcovité alebo obdĺžnikovité svietidlá napríklad nad umývadlo. Univerzálnou farbou je kombinácia bielej a kovu, ktorá sa hodí naozaj do každej kúpeľne. Ak v nej využívate bodové osvetlenie, v súčasnosti sú populárne najmä LED bodové svietidlá.

Mnohé formy osvetlenia do kúpeľne nájdete aj v internetovom obchode Casca.sk.