Syndróm suchého oka je v súčasnosti veľmi častým ochorením, ktoré postihuje až 20 % populácie a ide o najčastejšiu očnú poruchu v oftalmologickej praxi. Postihuje až 9-krát častejšie ženy ako mužov a trpia ním najmä tie v období menopauzy. Vo všeobecnosti však ide o ochorenie, ktoré potrápi najmä ľudí po päťdesiatke, no rozvinúť sa môže aj v mladšom veku. Ako s ním bojovať?
Syndróm suchého oka vzniká pri poruche slzných žliazok, ktoré neprodukujú slzný film oka, čím je narušená jeho lubrikačná, ochranná, antimikrobiálna, výživná a optická funkcia. Syndróm suchého oka a príčiny jeho vzniku
Aké sú príčiny syndrómu suchého oka?
Porucha omývania očného povrchu môže spôsobovať rôzne problémy, od zápalu rohovky a spojiviek až po závažné poruchy zraku. Príčinou ochorenia je porucha tvorby slzného filmu na povrchu oka, pričom dochádza ku nepríjemným dráždivým pocitom pálenia či svrbenia. Medzi ďalšie prejavy patrí zvýšená citlivosť na svetlo, tlak v očiach, bolesť, únava a začervenanie očí, bolesť hlavy, zhoršenie videnia a pocit sucha v očiach.
Pri zvýšenej dráždivosti oka však môže dôjsť aj k opačnému problému a to k nadmernému slzeniu, ktoré je spôsobené tvorbou nekvalitného slzného filmu, v dôsledku čoho dochádza k neustálemu dráždeniu vysychajúceho oka. Za ochorenie môžu predovšetkým vplyvy vonkajšieho prostredia, napríklad veľmi suché, prašné alebo veterné prostredie, takisto systémové ochorenia (reuma, diabetes, hormonálne poruchy) a stres, úrazy očí, dlhodobá práca za počítačom, ale aj kúpanie sa vo vode s vysokým obsahom chlóru a nosenie kontaktných šošoviek.
Medzi ďalšie rizikové faktory, ktoré môžu ochorenie vyvolať patria aj očné alergie, nesprávna výživa, poruchy imunity a niektoré druhy liekov, najmä hormonálna antikoncepcia, lieky na spanie i niektoré lieky na znižovanie krvného tlaku a antidepresíva. Takisto ak pracujete v klimatizovaných priestoroch alebo používate nevhodnú kozmetiku, aj to môže byť dôvodom vzniku syndrómu. Štatistiky uvádzajú, že výskyt tohto ochorenia sa za posledné roky výrazne zvýšil a oční lekári zistia prítomnosť syndrómu suchého oka u každého piateho pacienta.
Diagnostika ochorenia
Najdostupnejšou metódou na zistenie syndrómu suchého oka je takzvaný Schrimerov test zameraný na stanovenie množstva vytvorených sĺz, ktorý prebieha vsunutím špeciálneho papierového prúžku za okraj spodného viečka, kde sa papierik ponechá približne 3 minúty. Následne sa na prúžku hodnotí úroveň jeho zvlhčenia. Hodnota zvlhčenia môže byť do 5 mm, ktorá je ale považovaná za chorobný stav.
Hodnota od 5 do 10 mm vypovedá o zvýšenom riziku vzniku ochorenia a iba pri hodnote nad 10 mm je oko považované za zdravé. Táto metóda je rýchla, finančne nenáročná a zároveň aj efektívna, nakoľko sa ňou dá získať kvalitná a presná informácia o aktuálnom stave slzného filmu v oku pacienta. Akékoľvek príznaky ochorenia netreba podceniť, však zrak máme len jeden a preto je vhodné využiť možnosť takejto jednoduchej diagnostiky.
Ako postupovať v rámci liečby
Väčšina pacientov si v lekárni nakúpi rôzne očné spreje, gély či kvapky, ktoré sa nazývajú aj umelé slzy. Áno, tie môžu pomôcť pri ľahších formách ochorenia, avšak v mnohých prípadoch tento spôsob liečby nezaberie a môžete si ním dokonca problém s očami aj zhoršiť, čím sa predĺži aj doba následnej liečby. Ide hlavne o prípady, kedy býva syndróm suchého oka vyvolaný niektorým zo systémových ochorení, a preto je vždy vhodnejšie navštíviť lekára, ktorý zistí prvotnú príčinu očného problému a zároveň stanoví aj vhodnú liečbu.
Lekár vám spočiatku tiež predpíše zvlhčujúce gély, no ak táto terapia nezaberie, pristupuje sa k operácii, pri ktorej sa pomocou implantátov zabezpečí dočasné alebo trvalé zablokovanie očných kanálikov, v dôsledku čoho sa zabráni odtekaniu sĺz. Jednou z možností je aj plastická operácia očných viečok, ktorú vám vykoná napríklad aj súkromná očná klinika Ružinov. Tento zákrok prebieha v lokálnej anestézii a po ňom môžete ísť pokojne domov. K úprave stavu po operácii dochádza väčšinou po 4 – 8 týždňoch.
Záverečné odporúčania pre všetkých pacientov
Samozrejmosťou v rámci terapie alebo skôr prevencie je aj dodržiavanie správnej hygieny očí a zraku. Vyhýbať sa treba najmä stresovým faktorom, alkoholu, fajčeniu a všetkým činiteľom vonkajšieho prostredia, ktoré majú vplyv na vznik tohto syndrómu. Odporúča sa časté vetranie i používanie zvlhčovačov vzduchu v uzavretých miestnostiach a vyhýbanie sa zafajčeným priestorom aj klimatizovaným miestnostiam.
Dôležitá je aj celková zmena životného štýlu a teda pitie dostatočného množstva tekutín, pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu a úprava stravovacích návykov. Znížiť symptómy ochorenia môže aj zaradenie potravín s obsahom omega-3 a omega-6 mastných kyselín do jedálnička (rastlinné oleje a morské ryby) alebo ich užívanie prostredníctvom doplnkov výživy.
Liečba ochorenia závisí od jeho závažnosti a príčin, ktoré ho vyvolali, a aj preto by sme pri opakovaných problémoch s očami popísaných vyššie nemali odkladať návštevu lekára, ktorý určí správnu liečbu. Tá vám zmierni príznaky a zlepší kvalitu videnia. Strážme si svoj zrak by malo byť heslo pre každého z nás. Pravidelnú preventívnu prehliadku u očného by ste mali absolvovať po dovŕšení 40. roku života bez vynechania.