Mať svoje financie pevne v rukách je v dnešnej dobe nevyhnutné. Tieto 2 praktické rady vám v tom pomôžu.

 

Prispôsobte svoje správanie okolnostiam

Budúcnosť je výsledkom rozhodnutí, ktoré urobíte v prítomnosti. Ak budete robiť správne rozhodnutia, s veľkou pravdepodobnosťou sa nebudete musieť obávať budúcnosti.

Ak ste na tom teraz dobre, je to vďaka rozhodnutiam, ktoré ste urobili. Stále však pamätajte na to, že čo vás dostalo sem, vám nemusí fungovať neskôr.

Predstavte si, že máte 20 rokov a niekde brigádujete. Namiesto toho, aby ste svoj zárobok okamžite minuli na zábavu, môžete si odkladať bokom 50 Eur mesačne. Ak by ste neskôr ukončili školu a mali svoju prvú prácu na trvalý úväzok, mohli by ste sa rozhodnúť šetriť si každý mesiac 100 Eur.

Po 15 rokoch, keby ste si zakladali rodinu, mali by ste niečo našetrené, a to by vám výrazne pomohlo.

15 rokov, to je 180 mesiacov. Vynásobte to 100 Eurami a máte 18 000 Eur. Celkom slušné čo poviete. Ak by ste to mali na sporiacom účte, bolo by to aj viac.

 

Zbavte sa zbytočných dlhov

Ak si zoberiete pôžičku, dalo by sa povedať, že máte dlh. Požičali ste si peniaze a teraz ich musíte splatiť. Nie všetky sú zlé a nevýhodné. Avšak pri neznalosti ako sa vypočíta výška úrokov, čo je to RPMN (ročná percentuálna miera nákladov) a či finančný produkt nemá ďalšie skryté poplatky môže vaše rozhodnutie dopadnúť zle.

Warren Buffet, pravdepodobne najväčší investor 20. storočia, povedal, že ak má vaša loď diery a tečie do nej voda, oveľa produktívnejšie je zmeniť loď, ako sa snažiť zapchávať diery.

Môžeme doplniť, že lepšie je zmeniť loď aj vtedy, ak voda preteká rýchlejšie, ako ju dokážete vylievať z lode. Potápajúca sa loď je v tomto prípade žiť spôsobom, kedy sú vaše  výdavky neustále vyššie ako príjmy alebo snažiť sa splatiť dlhy ďalšími pôžičkami.

V prípade nevýhodnej pôžičky to môže znamenať napríklad nájsť si vhodné refinancovanie úveru.

 

Viac užitočných rád nájdete na www.mbank.sk