Každý z nás sa už zúčastnil prezentácie, prednášky, porady alebo zhrnutia výsledkov, ktoré nás takmer unudilo k smrti. Slabý rečník, tapety textu v powerpointovej prezentácii, zle spracovaná téma, horúčava v miestnosti či samé príliš odborné a ničnehovoriace výrazy. Predstavte si, že idete na konferenciu 200 km, ubytujete sa v Žiline, tešíte sa na zaujímavo spracovanú tému, prídete na prednášku a tam vám prednáša uspávač hadov. Nudným prezentáciám sa dá predísť jednoduchým spôsobom – interaktívnou tabuľou a človekom, ktorý ju vie používať.

Ako funguje interaktívna tabuľa?

Ako funguje táto na prvý pohľad obyčajná biela tabuľa? Do počítača zapojíte projektor, ktorý nasmerujete na tabuľu a tá sa razom zmení na veľkú dotykovú plochu, ktorú môžeme ovládať interaktívnym perom. Na to je však potrebný snímač pohybu pera, ktorý je pripevnený na tabuli, takže pero funguje  ako myška na počítači. Na tabuli môžete dopĺňať grafy, vizualizovať simulácie, urobiť svoju prezentáciu atraktívnejšou. Hlavnou výhodou interaktívnej tabule je akčnosť, ktorá v prezentáciách chýba.

Čím je interaktívna tabuľa výnimočná?

Najčastejšie sa používa pri školskom vyučovaní, no je úplne bežné, keď sa používa na kongresoch v hoteloch a špičkoví manažéri robia svoje prezentácie interaktívnymi a zo svojich divákov robia súčasť prezentácie. Žiadne nudné slidey, akcia, pohyb, nemáte pocit, že ste účastníkom nejakej one man show, ale že ste súčasťou vynikajúcej prednášky, pri ktorej vám rozhodne nebudú klipkať oči.

Prečo sa nepoužíva vo firmách?

Samozrejme, používa sa aj v podnikoch, ale keď to porovnáme s počtom, ktorý sa používa na školách, je to zanedbateľné číslo. Prečo je tomu tak? Sú za tým dotácie od vlády, Európske fondy či si manažéri myslia, že je to len hračka pre deti? Asi z každého dôvodu kúsok, no keby firmy začali používať interaktívne tabule, prednášky by boli oveľa zábavnejšie a akčnejšie.