Na Slovensku platí jeden zaujímavý zákon, ktorý porušuje mnoho obyvateľov SR. Niektorí z nich o tom ani nevedia, ďalší ho porušujú vedome. O čo ide? Je to zákon, ktorý hovorí o povinnosti nahlásiť svoj prechodný pobyt každému občanovi SR v prípade, že sa mimo adresy svojho trvalého bydliska chystá zdržiavať viac ako 90 dní. Nový prechodný pobyt musí doručiť príslušným orgánom najneskôr 10 dní po opustení adresy svojho trvalého bydliska. Zaujímavosťou je, že tento zákon nie je nijako postihovaný. Len si predstavte tie protesty, keby štát tento priestupok začal pokutovať.

Prečo ľudia porušujú zákon

Samotný úkon oznámenia nového prechodného pobytu úradu by vám zabral maximálne desať minút, problémom však je, že ak sa presťahujete do podnájmu, majitelia bytov vám odmietajú udeliť prechodné bydlisko a o trvalom pobyte nechcú ani počuť. Prečo majú majitelia bytov problém udeliť prechodný pobyt na svojej adrese, keď je to administratívne nenáročné? Hlavným dôvodom je strach.

Čoho sa boja majitelia bytov

Problém spočíva v tom, že svojich podnájomníkov nepoznajú a obávajú sa toho, že môžu mať dlhy a hrozí im exekúcia. A v prípade, že by prišiel exekútor, zabavil by nie majetok dlžníka, ale majetok majiteľa bytu, pretože svojmu podnájomníkovi/dlžníkovi udelil prechodný pobyt na svojej adrese. Je nejaký dôvod sa tohto obávať? Legislatíva je nastavená tak, že exekútor, ktorý by konal takto, by porušil zákon. Slovenské právo nedovoľuje exekútorom siahnuť na majetok nikoho iného ako dlžníka.

Čo robiť, ak chcete získať prechodný pobyt

Nielen preto, aby ste už ďalej neporušovali zákon, ale hlavne preto, aby ste si uľahčili komunikáciu s úradmi, hľadanie školy či škôlky pre vašu ratolesť či ľahšie získanie lekára na novej adrese, vtedy vám pomôže trvalý pobyt v Bratislave, ale aj prechodný sa vám zíde. Kde ho získať, keď vám ho majiteľ bytu nechce dať? Navštívte Mojpobox.sk a prenajmite si adresu, ktorá vám toto umožní.

Autorské právo: iimages / 123RF Reklamní fotografie