Poznáte to, len tak si pozeráte ceny leteniek, nehľadáte nič konkrétne a zrazu na vás vybehnú neodolateľné letenky od Flydubai, Ryanair či Wizzair a vy vôbec nerozmýšľate a letenky kupujete. Aj preto, že ste sa rozhodli takto spontánne, by ste mali obetovať viac času samotnej príprave pred odletom. Na čo je dôležité sa zamerať?

 

Čím viac informácií, tým lepšie

V prvom rade si nájdite informácie o samotnom mieste, kam sa chystáte. Nájdite si pamiatky, galérie, múzeá, miesta, ktoré chcete vidieť a urobte si plán, podľa ktorého budete postupovať pri ich návšteve. Okrem toho si nezabudnite zistiť, aká je momentálne politická, ekonomická a spoločenská situácia vo vašej cieľovej destinácii. Pretože prísť na výlet do Atén, keď sú tam veľké protesty, nie je nič príjemné. Nejdete si tam kupovať iba dámske tričká s obrázkom „I love Athens“, ale chcete mať aj pekný výlet bez poletujúcich dlažobných kociek.

 

Kontrola dokladov

Skontrolujte si doklady čo najskôr, aby ste mali dosť času na to si dať vyrobiť nové ešte pred odletom. Možno sa vám to zdá ako banalita, no už mnoho cestovateľov ostalo v zahraničí zaseknutých s neplatným pasom len kvôli tomu, že ich let posunuli o pár dní na neskorší termín a im medzičasom skončila platnosť cestovných dokladov.

 

Očkovanie a lieky

Ak sa chystáte do exotickej krajiny, je lepšie sa poradiť s vašim doktorom o tom, aké očkovanie by vám pred cestou nemalo chýbať. A samozrejme, nezabudnite na to, že chvíľu trvá, kým látka začne účinkovať, takže tam nestačí ísť deň pred odletom. Okrem toho si zistite o tom, či v krajine nevyčíňa choroba tak, ako v súčasnosti v Brazílii vírus Zika. V tom prípade je lepšie cestu preložiť.

 

Rezerva

Je dôležité mať rezervu po ceste na letisko, vždy rátajte s hodinovým meškaním a podľa toho vyrazte. Aj keby neboli na cestách žiadne zápchy, žiadne meškanie autobusu či vlaku, je lepšie prísť na letisko skôr ako neskoro. Ak sa chystáte na letisko autom, urobíte dobre, keď si parkovanie na letisku v Bratislave, Prahe, Viedni či Budapešti rezervujte vopred. Budete to mať nielen lacnejšie, ale aj bez zbytočných stresov.

Autorské právo: nexusplexus / 123RF Reklamní fotografie