Veľa ľudí sa bojí, že ak chce schudnúť, budú si musieť všetko iba odopierať a bude to veľká makačka, Nuž, jednoduché to nebude, to treba vedieť hneď odzačiatku, ale nie je to nič, čo by nezvládol človek s aspoň kúskom pevnej vôle. Ak to myslíte s chudnutím vážne, je pre vás ideálne, ak sa zameriate na tri oblasti – cvičenie, zmenu jedálnička a relax. Presne tak, pre chudnutie a naberanie svalov je dôležitý aj relax. Čím by ste mali začať?

 

Začnite cvičiť

Záleží na vás, či chcete iba schudnúť, alebo schudnúť a nabrať aj svalovú hmotu. V prvom prípade vám postačí zvýšená fyzická aktivita – rotopedy, tancovanie, turistika, karate, zumba či prechádzky po parku. Ak chcete nabrať aj nejakú svalovú hmotu, tak by ste mali cvičiť aj s činkami, ktoré vám s týmto pomôžu. Ideálne je vytvoriť si z cvičenia rutinu a nerozmýšľať nad tým, či sa vám chce. Ak niečo urobíte 21-krát za sebou, už z toho máte rutinu.

 

Zmeňte si jedálniček

Ak si chcete chudnutie uľahčiť, je lepšie, keď si upravíte jedálniček a znížite množstvo prijatých sacharidov. Prečo? Síce sa dá schudnúť aj bez toho, aby ste menili jedálniček, stačí sa riadiť základným pravidlom – musíte denne spáliť viac energie, ako jej dokážete prijať. Takže mohli by ste zjesť denne aj dve kilá čokolády, no to by ste nemohli prestať dvíhať činky celý deň, aby ste spálili viac kalórií, ako ste ich prijali.  

 

Oddychujte

Aby nedošlo ku katabolizácii svalov, je dôležité urobiť si deň voľna, navštívte wellness hotel, urobte si filmový maratón alebo si čítajte knižku. Pre ľudskú psychiku je veľmi dobré, ak si aspoň raz mesačne urobíte cheat day. Je to deň, počas ktorého zjete všetko, na čo máte chuť a čo ste si doteraz odriekali. Je to vzpruha, ktorá vám povie, že to nie je len o prísnom režime a tvrdom tréningu, ale aj o odpočinku a super jedle.