Hoci nie každý podnikateľ potrebuje mať vlastný sklad, ak ho už raz má a využíva, mal by chcieť, aby bol čo najviac efektívny. Hlavne v prípade, ak to nie je iba nevyužívaná garáž, v ktorej skladuje pár debničiek zeleniny, ale je to veľký skladový priestor, v ktorom jazdia vysokozdvižné vozíky, pracujú skladníci, používa sa priemyselné osvetlenie a skladujú sa tisícky tovarov. Ako na to, aby efektivita v sklade nebola iba cieľom, ale aj skutočnosťou?

 

Základom je prehľadný sklad

Ak je v sklade neporiadok, okamžite sa to premietne aj do logistiky, ktorá je pomalšia a pocíti to aj koncový spotrebiteľ. Preto je dôležitá organizovanosť, vďaka ktorej bude každý skladník vedieť nájsť konkrétny materiál bez toho, aby zmätene pobehoval po sklade a hľadal ho niekde pohodený. S týmto vám pomôžu regálové systémy, vďaka ktorým bude mať každý tovar svoje miesto. Okrem toho vám regály vysoké aj viac ako desať metrov pomôžu maximalizovať skladovací priestor.

 

Technika uľahčujúca manipuláciu

Pre skladníkov je veľmi dôležitá manipulačná technika, bez ktorej by sa mohli spoliehať akurát tak na kladkostroje a svoje vlastné ruky. Preto je potrebné, aby bola v dobrom stave a nestávalo sa, že počas najväčšej špičky, vám vypadne jeden vysokozdvižný vozík. Aj preto je dobré, aby ste pravidelne kontrolovali najviac namáhané časti – reťaze, pneumatiky či hydraulické hadice. A pre istotu majte vždy v zálohe jednu zdvižku.

 

Starajte sa o svojich zamestnancov

Spokojný zamestnanec = výkonnejší pracovník. Aj preto sa zaujímajte o to, ako sú vaši zamestnanci spokojní, pýtajte sa ich na postrehy či návrhy na zlepšenie. Vytvorte pre nich pozitívnejšie prostredie, lebo sklad nie je zrovna najoptimistickejšie miesto na prácu – vymeňte staré svetlá za nové LED svietidlá, nainštalujte na vozíky katalyzátory a zamerajte sa na kvalitnú vzduchotechniku. Ak sa vám podaria všetky tri body, efektivita v sklade vám porastie.

Autorské právo: urfingus / 123RF Reklamní fotografie