Čím staršie vaše auto je, tým viac peňazí musíte do neho mesačne vraziť. Či už to je kvôli spotrebe paliva, častejším opravám či nutnosti kúpiť pneumatiky. Chcete zosekať náklady o zaujímavú sumu dole? Skúste to takto.

 

Natlakované pneumatiky

Správny tlak v pneumatikách je veľmi dôležitý, stačí aj taký malý rozdiel ako 10 % a už vám môže spotreba narásť o 0,5 litra na 100 kilometrov. Ak máte pneumatiky natlakované o 10 % menej, ako odporúča výrobca, vtedy sa to môže prejaviť na zvýšenej spotrebe až o pol litra. Tiež je lepšie, keď si kúpite značkové pneumatiky ako Bridgestone, Pirelli, Yokohama či GoodYear, ktoré vám vydržia dlhšie, ako keď si kúpite nejaké neznačkové v supermarkete za super cenu.

 

Zvýšte aerodynamiku

Zvýšiť aerodynamiku vám pomôžu aj lacné autodiely, vďaka ktorým môžete výrazne ušetriť. Ako na to? Skvelým pomocníkom sú deflektory, ktoré si nainštalujete na okná. Okrem toho, že pomôžu aerodynamike vášho auta, budete mať menej hluku počas jazdy s otvorenými oknami. Ďalšou možnosťou je, že si vždy po lyžovačke budete dávať zo strechy dole truhlu na lyže. Tých 5 minút, ktoré vám to zaberie, sa oplatí investovať.

 

Jazdite predvídavo

V autoškole vás určite učili jazdiť predvídavo – zaradiť neutrál, keď sa blížite ku križovatke s červenou na semaforoch a určite aj to, aby ste sa zbytočne rýchlo nerozbiehali, keď o sto metrov budete prudko brzdiť. Práve toto je obrovský žrút spotreby, jazdite predvídavo, brzdite motorom a používajte neutrálom a znížte spotrebu paliva.

 

Skontrolujte si PZP

Kedy naposledy ste sa zaujímali o to, koľko platíte za povinné zmluvné poistenie? Vtedy, keď ste ho uzatvárali? Vedzte, že pri poisťovniach sa vernosť nevypláca, porovnajte si podmienky, aké majú súčasní poistenci s tými vašimi, ak platia oveľa menej za rovnaké služby, je najvyšší čas zmeniť zmluvu alebo sa poobzerať po inej poisťovni.

Autorské právo: candy18 / 123RF Reklamní fotografie