Náš každodenný rýchly život je spojený aj z vecami, ktoré pre nás predstavujú samozrejmosť, no aj napriek tomu, nevieme ako daná vec funguje a čo vlastne je. Medzi takéto veci sa radí nespočetne veľa vecí najmä z technickej stránky. Technika je všade okolo nás a preto by bolo dobré o nejakých technických zariadeniach niečo vedieť

Samozrejme, ak ste technicky zdatný budete vedieť povedať ako funguje množstvo vecí. Ak však technika nie je vaša silná stránka nebudete vedieť, čo je napríklad alternátor a podobne. Medzi nami sa však nachádzajú aj veci, ktoré vidíme a možno aj používame takmer každý deň, hocikde sa len pohneme. Sem patria aj skrutky. Práve skrutky sú najčastejšie používané a možno ani neviete, aké dôležité vlastne sú.

Aké využitie má skrutka?

Skrutka vyzerá jednoducho, no aj napriek tomu vykonáva dôležitú činnosť, a to, že drží veci pohromade. Táto vlastnosť skrutiek je preto veľmi využívaná. Takmer všetky veci od nábytku, áut, tovární, budov a vlastne takmer všetko nami vytvorené obsahuje aspoň jednu skrutku. Aby ste pochopili, aká je skrutka dôležitá je dobré vedieť, ako vlastne funguje. Skrutka je súčasťou rozoberateľných spojov a skrutka vlastne funguje na princípe spoluzaberajúceho vonkajšieho a vnútorného závitu. V princípe to znamená, že keď naraz otáčame skrutku a na opačnej strane maticu, začneme daný spoj zaťahovať. Tak dokážeme množstvo vecí spájať.

Zaujímavosťou je, že skrutku vynašli už pred takmer 2000 rokmi, ale používať ju začali ľudia až pred 500 rokmi. Predpokladá sa, že prvú skrutku vytvoril Archimedes, aj napriek tomu, že on nevedel, že skrutku vytvoril. Jeho skrutka bola totižto veľká drevená špirála vo valci a používala sa na úplne iné veci, ako na zaťahovanie. Neskôr sa však skrutky začali používať čoraz častejšie.

Ako sa skrutky rozdeľujú?

Dnes už existuje množstvo skrutiek. Rozdeľujú sa na rôzne kategórie. Podľa závitu sa skrutky delia na metrické, rúrkové, oblé, lichobežníkové atď. Podľa smeru závitu sa delia na pravotočivé a ľavotočivé. Skrutky sa delia aj podľa tvaru hlavy na skrutky sošesťhrannou hlavou, so štvorhrannou hlavou, s valcovou hlavou, so šošovkovitou hlavou, s polguľatou hlavou a plochou hlavou. Na výber tiež máte aj rôzne typy materiálov, z ktorých sú skrutky vyrobené. Skrutky môžu byť z hliníku, z kalenej ocele, z mosadze a z množstva iných materiálov.

Skrutky sú pre nás veľmi potrebné a určite sa s nimi stretol každý. Preto je dobré ovládať, ako skrutka funguje a ako sa skrutky rozdeľujú, aby ste pri kúpe vedeli presne, aký typ skrutky potrebujete. Najdôležitejšie je skrutky šraubovať opatrne, aby ste nestrhli závit, pretože potom už nebudete vedieť skrutku zatiahnuť, alebo povoliť.

Tak čo? Už viete ako fungujú skrutky?