Ako vybrať snímač čiarových kódov

Pre veľké sklady, maloobchodné a veľkoobchodné prevádzky je dôležitá evidencia tovaru. K evidencii slúžia čiarové kódy alebo ich nástupca QR kódy. Ak ste práve začali vo vašej firme používať čiarové kódy, budete si musieť zaobstarať ich čítačku, ktorá kód naskenuje a informácie vyobrazí na displeji samotnej čítačky alebo na displeji počítači.

Mobilné čítačky čiarových kódov

Snímač čiarových kódov sa predáva v dvoch základných variantoch. Prvým z nich je stolový a druhým mobilný skener. Oba typy pracujú na rovnakom princípe, ale ich využitie závisí od potrieb vašej firmy. Vo veľkých skladoch sa častejšie využívajú mobilné čítačky. Mobilná čítačka čiarových kódov môže na niekoľko metrov preniesť údaje z kódu priamo do počítača. Ručné resp. mobilné skenery sa jednoducho ovládajú, sú ľahké a dá sa s nimi prečítať veľké množstvo etikiet behom pár minút. Niektoré čítačky nasnímané údaje dokonca vyobrazia priamo na zabudovanom displeji alebo vás upozornia na to, či ste naskenovali všetky položky podľa zadania v počítačovom softvéri. Nedokážu však zobraziť úplne všetky údaje. Obmedzenia vám môžu spôsobiť aj ďalšie dva parametre mobilnej čítačky – výdrž batérie a dosah pripojenia. Nevýhodu je nutnosť neustáleho stláčania ovládacieho tlačidla.

Káblové čítačky čiarových kódov

Káblový skener čiarového kódu nemusí byť pripojený len priamo k počítaču na stoly. Niektoré sú zabudované do linky a iné sa dajú inštalovať do vysokozdvižného vozíka. Káblový skener má oproti mobilnému výhodu v tom, že sa nemusíte zaujímať o dobíjanie batérie a dosah. Zároveň tento typ skeneru využíva elektrickú energiu len vtedy, keď sa kód priloží k čítačke. Po priložení sa čítačka automaticky zapne a laser nasníma údaje. Pri káblových čítačkách vám nehrozí zničenie po páde a zároveň sú tieto čítačky výkonnejšie. Zamestnanec, ktorý čiarové kódy načíta, má ihneď prehľad o údajoch a vie vyhodnotiť prípadne chyby. Táto možnosť u mobilných čítačiek nie je, a preto dochádza častejšie k chybovosti. Pri kúpe čítačky zohľadnite aj náročnosť prostredia, v ktorom sa bude využívať. Niektoré modely zvládnu vysoké i nízke teploty, vlhkosť alebo zvýšenú koncentráciu prachu. Čítačky pracujú na princípe čítania a dešifrovania rôznych kódov. Dávajte si však pozor na to, že na čítanie 2D kódov alebo displejov mobilov je potrebný skener vyššej triedy.