Čas letných dovoleniek je obľúbeným obdobím roka mnohých z nás. Čas oddychu znamená pre každého niečo iné. Milovníci aktívnej dovolenky uprednostňujú skôr hory a prírodu, kde pri aktívnom oddychu ani neostáva čas myslieť na starosti každodenného života. Stále obľúbenejším sa stáva neďaleké Slovinsko. Nájdete tam doslova kombináciu toho najlepšieho čo k prázdninám patrí. Krásnu prírodu, mohutné hory, priezračné jazerá a rieky. Nie je prekvapením, že za nezabudnuteľnými výhľadmi slovinských hôr sa musíte dostať často po strmých, úzkych a kľukatých cestách. Asi nikto z nás by nechcel zažiť situáciu s pokazeným autom na ceste sotva pre šírku dvoch áut. Vy sa však spoliehate na váš Opel Grandland. Dobrodružné SUV, ktoré si hravo poradí na strmej ceste. Vďaka navigácií Navi 5.0 IntelliLink vždy nájdete tú správnu cestu a ergonomické predné sedadlá AGR vás udržia sviežich aj po dlhých hodinách za volantom.

Ak patríte k ľuďom, pre ktorých je letná dovolenka na pláži neodmysliteľnou súčasťou leta, možno sa aj vy ako tisíce ďalších Slovákov chystáte k moru do Chorvátska. Niet sa čo čudovať. Je to relatívne blízko a ceny sú priaznivejšie ako napríklad v Taliansku. Navyše do auta môžete zbaliť všetko (ne)potrebné, na rozdiel od lietadla. Konečne môžete naplno využiť priestranný kufor vášho Opel Crossland. Ak navyše cestujete s deťmi, kufor s objemom 410 litrov zaplnia hravo všetkým nevyhnutným vybavením na pláž.

Pred cestou do Chorvátska treba myslieť na niekoľko dôležitých vecí. Ubytovanie je dobré rezervovať vopred. Takzvaná cesta na „blink“ sa vám nemusí vyplatiť. Najlepšie lokality bývajú vypredané a je lepšie staviť na istotu a zabezpečiť si nocľah s predstihom.

Samotnú cestu si naplánujte vopred. Ako trasu tak aj čas cesty. Je nutné počítať s väčším množstvom áut na cestách, možnými zápchami či inými dopravnými obmedzeniami. Všetko vo veľkej miere závisí od doby cestovania. Cez týždeň bývajú cesty prázdnejšie, naopak cez víkendy sa presúva viac dovolenkárov.

Zo Slovenska sa autom do Chorvátska dostanete cez Maďarsko, prípadne cez Rakúsko a Slovinsko. Nižšie nájdete presný rozpis diaľničných a mýtnych poplatkov v jednotlivých štátoch:

  • Rakúsko: 9,20 eur/desať dní
  • Maďarsko: 3500 forintov/10 dní
  • Slovinsko: 15 eur/týždeň, 30 eur/mesiac
  • Chorvátsko: 204 kún/úsek

Na preplnených cestách netreba zabúdať ani na vlastnú a cudziu bezpečnosť. Napriek tomu, že si jazdu v kompaktnej Opel Astra užívate aj po stovkách kilometrov, pokuta, ktorá zbytočne navýši dovolenkový rozpočet nepoteší nikoho z nás. Okrem Rakúska, ktoré má na cestách mimo obce povolenú rýchlosť 100 km/h, sú rýchlostné limity rovnaké ako na Slovensku.

Na záver niekoľko zaujímavostí a typov:

  • Chorvátsko stále nie je v schengenskom priestore, napriek tomu sú kontroly na hraničných prejazdoch zriedkavé
  • pri ťahaní karavanu musíte mať vo výbave dva výstražné trojuholníky a po ceste na diaľnici s ním môžete ísť maximálne 90 km/h
  • reflexnú vestu musia mať k dispozícií všetci členovia posádky
  • pokiaľ sa vám stane dopravná nehoda, rozhodne si zabezpečte policajný protokol o riadnom vyšetrení nehody