Bojíte sa kempovať kvôli divej zveri? Našli sme pre vás riešenie

Posledné leto som pre kolegov usporiadal predĺžený víkend pod stanmi. Väčšina kolegov sa tejto myšlienke nadchli. Samozrejme, že vznikla malá skupinka ľudí, ktorí skrátka znížený komfort neznesú. Zaujal ma predovšetkým argument jednej z kolegýň, ktorá sa vraj bojí divej zveri. Aj vy sa bojíte kempovať kvôli lesným zvieratám? Stanovania sa vzdať nemusíte.

Klasický stan verzus stan na strechu

Keď sa povie stanovanie, väčšina ľudí si predstaví stan pripevnený k zemi. Tento tradičný spôsob stanovania má niečo do seba, ale v súčasnosti ho nahrádzajú nové, pohodlnejšie možnosti spania pod holým nebom. A nemyslíte tým luxusné stany v exotike alebo kempovanie v karavane. Na mysli máme autostany, ktoré v sebe spájajú klasickú stanovačku so štipkou pohodlia. Je jasné, že stan na auto má oproti stanu pripevnenom k zemi celý rad výhod. Ktoré musíme vypichnúť?

  • Stan na auto je ideálny na prevážanie – upevňuje sa na strechu vozidla.
  • Autostany sú priestranné a veľmi pohodlné – súčasťou stanov je komfortný matrac.
  • Spanie v autostane pripomína pobyt v hoteli, ale v náručí prírody.
  • V stane na auto vám nebude mrznúť zadok, pretože nepocítite chlad od zemi.
  • V autostane ste v bezpečí počas silného dažďa či vetra. Stanovačku nemusíte prerušiť ani pri dlhodobejšom daždi.
  • Výhľad zo strechy vozidla na jazero alebo na more je na nezaplatenie.
  • Vo výške je menšia pravdepodobnosť, že vás napadnú divé zveri. Otravovať vás nebudú ani mravce a iný lezúci hmyz.

Ako to celé funguje? Princíp stavania autostanu

Kto by nepoznal problémy, keď stavia stan a akosi to nejde. Alebo keď sa snaží upevniť bicykle na nosiče bicyklov. S autostanom sa manipuluje veľmi pohodlne a jeho montáž zvládne aj malé dieťa. Na vyloženie stanu budete síce potrebovať pomoc, ale jeho upnutie na priečniky je vďaka upínaciemu systému veľmi rýchle. Vopred si však overte, aké priečniky kúpiť, aby boli kompatibilné s upínaním autostanu. Existujú dva typy autostanov. Prvý roztiahnete tak, že vytiahnete rebrík, ktorý je skrytý vo vnútri boxu s autostanom. Druhý typ je na rozloženie ešte viac praktický. Postaví sa sám po otvorení boxu. K autostanom je možné dokúpiť rôzne príslušenstvo. Veľmi obľúbené sú prístrešky, ktoré vedľa vozidla vytvoria ďalší krytý priestor. Skvelé je, že stany na strechu majú okná umiestnené nielen v bočných stenách, ale tiež v hornej časti. Po zotmení uvidíte celú nočnú oblohu a zaspávať sa vám bude jedna radosť vďaka kvalitným lôžkovinám a matracu.